fb pixel
Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Rowerem po Warszawie i okolicach

Lubisz jeździć na rowerze i poznawać miasto z perspektywy dwóch kółek? Świetnie! Warszawa dba o rowerzystów. Setki kilometrów dróg rowerowych oraz sieć samoobsługowych wypożyczalni Veturilo pozwolą Ci dotrzeć w upragnione miejsca, a przy okazji przyjrzeć się z bliska miastu i jego mieszkańcom. W weekendy (między kwietniem a październikiem) przejedziesz się wygodnie najsłynniejszą warszawską ulicą – Krakowskim Przedmieściem, zamienianą na ten czas w deptak. Dzielącą Warszawę na pół rzekę Wisłę możesz pokonać specjalną kładką przy Moście Łazienkowskim, a w sezonie letnim również bezpłatnym promem. Kiedy miejski zgiełk da Ci się we znaki, pojedź do jednego z parków lub miejskich lasów znajdujących się na południu i północy miasta. Bądź eko i zwiedzaj Warszawę na rowerze!

W odkrywaniu stolicy pomogą Ci popularne szlaki rowerowe biegnące wzdłuż brzegów Wisły.

Szlak Wisły położony po lewej stronie rzeki prowadzi bulwarami. Jadąc nim miniesz Multimedialny Park Fontann – ochłodę na letnie upały, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego z ciekawym ogrodem dachowym czy uwielbiane przez dzieciaki (i nie tylko) Centrum Nauki Kopernik. Dalej na południe miasta zobaczysz dwie dawne rezydencje królewskie – Łazienki Królewskie i Wilanów, a następnie dotrzesz do Parku w Powsinie. Na miejscu możesz zagrać w piłkę, tenisa, ochłodzić się w odkrytym basenie albo powspinać się w parku linowym. Zaplanuj podróż tak, aby znaleźć czas na postój w każdej z mijanych atrakcji, a nie pożałujesz.

Szlak Słoneczny biegnący wzdłuż prawego brzegu Wisły to gratka dla miłośników przyrody. Rekreacyjna ścieżka prowadzi wśród półdzikich lasów. Na trasie są aż cztery naturalne plaże miejskie. Szybko zapomnisz tu, że jesteś w środku miasta, a przy odrobinie szczęścia zobaczysz kormorana, czaplę lub natkniesz się na ślady obecności bobra.

Jeśli chcesz opracować własną trasę zwiedzania skorzystaj z mapy. Oprócz przebiegu dróg rowerowych znajdziesz na niej samoobsługowe stacje napraw, serwisy rowerowe czy stojaki.

Jeśli planowanie nie jest Twoją mocną stroną wybierz się na grupowe, rowerowe zwiedzanie z przewodnikiem. W kilka godzin zobaczysz atrakcje stolicy, poznasz ich historię i ciekawostki. Rower otrzymasz w cenie wycieczki. W trakcie codziennie odbywających się wycieczek przejedziesz słynnym Traktem Królewskim, zobaczysz Stare Miasto, zrobisz sobie zdjęcie pod Pałacem Kultury i PGE Narodowym. Poczujesz też chłód pedałując dzikim brzegiem Wisły. Zwiedzanie tematycznymi trasami – zieloną, żydowską lub komunistyczną Warszawą musisz zamówić z kilkudniowym wyprzedzeniem. A jeśli chcesz czegoś skrojonego na własne potrzeby wybierz prywatną wycieczkę rowerową. Sam określisz czas i miejsce startu.

  • Pamiętaj o wyposażeniu roweru w czerwony odblask z tyłu i dzwonek. Jeśli widoczność na drodze jest słabsza, koniecznie włącz przednie i tylne światło.
  • Dla własnego bezpieczeństwa podczas jazdy noś kask rowerowy.
  • Korzystaj przede wszystkim z tras przeznaczonych dla rowerów, wspólnych ciągów pieszo-rowerowych i pasów rowerowych wydzielonych z jezdni. Na trasach przeznaczonych dla rowerów i pieszych ustępuj pierwszeństwa spacerowiczom.
  • Odcinki, na których nie ma ścieżki pokonaj jezdnią. Zawsze jedź możliwie blisko prawej krawędzi, a każdy manewr sygnalizuj najpierw ręką. Przestrzegaj wszystkich zasad obowiązujących kierowców. Możesz wyprzedzać samochody stojące w korku zarówno z prawej, jak i z lewej strony, zachowaj jednak ostrożność.
  • Z chodnika dla pieszych możesz korzystać w wyjątkowych sytuacjach:
    – jeśli twoim towarzyszem jest rowerzysta poniżej 10 roku życia;
    – w przypadku bardzo złej pogody, gdy jazda ulicą może być niebezpieczna oraz wtedy gdy na drodze jest dopuszczona prędkość powyżej 50 km/godzinę, a chodnik jest szerszy niż 2 metry (no i nie ma drogi dla rowerów).
  • W innych przypadkach za jazdę po chodniku możesz zostać ukarany mandatem.
  • Jeśli jednak jedziesz po chodniku, pamiętaj o zachowaniu ostrożności – to pieszy ma tu pierwszeństwo.
  • Jeśli na przejściu przez jezdnię nie ma wyznaczonego przejazdu rowerowego musisz zsiąść z siodełka i przeprowadzić rower przez pasy.
  • Na terenie parków i lasów obowiązują indywidualne zasady jazdy.
  • Piwo ze znajomymi wypij innym razem – za jazdę na gazie możesz zostać ukarany grzywną, a nawet trafić do aresztu.
  • W wyjątkowych sytuacjach, jak awaria jednośladu lub załamanie pogody możesz go przewieźć za darmo komunikacją miejską, pamiętaj jednak, że nie może on przeszkadzać innym pasażerom.
  • Przewożąc rower korzystaj tylko z przeznaczonych do tego specjalnych miejsc w pojeździe:
    – w autobusach i tramwajach – naprzeciwko drugich drzwi licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego;
    – w metrze przy pierwszych i ostatnich drzwiach składu;
    – w pociągach SKM i KM są one oznaczone specjalnymi piktogramami na drzwiach do wagonu.
  • Przewożąc rower uważaj, aby nie utrudniać innym pasażerom wsiadania i wysiadania z pojazdu. Będzie to możliwe poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku.

Jeśli jesteś bardziej doświadczonym rowerzystą wyjedź poza Warszawę i odkryj lokalne atrakcje. Pamiętaj, aby na taką wycieczkę przeznaczyć co najmniej kilka godzin, a jeśli chcesz zatrzymać się na miejscu na dłużej, nawet cały dzień (od centrum Warszawy dzieli je kilkadziesiąt kilometrów). Po drodze spalisz zbędne kalorie i nacieszysz oczy malowniczą okolicą.

W niewiele ponad godzinę (ok. 20 km od Pałacu Kultury i Nauki) dotrzesz do miejscowości letniskowych położonych na południe od Warszawy.

Konstancin-Jeziorna słynie z jednej z pierwszych papierni w Polsce (z niej pochodził papier, na którym spisano Konstytucję 3 Maja) oraz Parku Zdrojowego z 40-metrową tężnią solankową. Po drodze możesz zatrzymać się we wspomnianym Powsinie albo zwiedzić Ogród Botaniczny PAN.

Otwock (ok. 20 km od Pałacu Kultury i Nauki) to dziesiątki willi, pensjonatów i byłych sanatoriów, w których kiedyś wypoczywano i leczono gruźlicę (wakacje spędzali tu m.in. Józef Piłsudski, Władysław Reymont czy Henryk Sienkiewicz). Te, które zachowały się do dziś, cieszą oczy oryginalną drewnianą zabudową w stylu nazwanym przez K. I. Gałczyńskiego „świdermajerem” (w pobliżu płynie rzeka Świder).

Nad malownicze Jezioro Zegrzyńskie, położone na północ od Warszawy (ok. 35 km od Pałacu Kultury i Nauki) dojedziesz wzdłuż Kanału Żerańskiego. W Nieporęcie czeka na Ciebie popularna plaża z kąpieliskiem i brodzikiem dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz placem zabaw. Jeśli chcesz posurfować pokonaj jeszcze 2 km i zatrzymaj się w Białobrzegach. To tutaj znajduje się największa nad jeziorem baza do windsurfingu oraz port, w którym cumują żaglówki.

Podobny dystans (ponad 40 km na północny-zachód od Pałacu Kultury i Nauki) ma trasa do Modlina. Znajduje się tu dobrze zachowana, XIX-wieczna twierdza wojskowa, której głównym i największym obiektem jest cytadela. Malowniczo położony budynek o kształcie sześciokąta ma długość ponad 2 kilometrów i jest uważany za najdłuższy w Europie. Obejrzyj go z wieży widokowej albo objedź na rowerze. Na miejscu poznasz też historię Baśki Murmańskiej – oswojonej niedźwiedzicy polarnej, która trafiła tu razem z polskimi żołnierzami z dalekiego Archangielska.

Ponad 40 km na południe od Pałacu Kultury i Nauki znajduje się Czersk, a w nim pozostałości gotyckiego zamku książąt mazowieckich, zbudowanego na przełomie XIV/XV wieku. Zwiedzając ruiny budowli zniszczonej przez Szwedów koniecznie wejdź na szczyt wieży, skąd rozciąga się widok na dolinę Wisły i okoliczne sady. Po drodze miniesz Górę Kalwarię, znaną z odbywających się tu co roku misteriów Męki Pańskiej. Niegdyś było to miasto kościelne, zbudowane na wzór Jerozolimy, później zasłynęło z dynastii cadyków przyciągających tłumy chasydów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Jeśli pragniesz prawdziwego kontaktu z naturą, jedź do lasu.

Na południe od Warszawy prowadzi Chojnowski Szlak Rowerowy. Zaczyna się w Powsinie i biegnie głównie leśnymi ścieżkami i wygodnymi, asfaltowymi drogami przez Las Kabacki do Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Natkniesz się w nim na ślady bobrów, a przy odrobinie szczęścia napotkasz sarnę, a nawet łosia. Na odpoczynek najlepiej zatrzymaj się na uroczysku Zimne Doły. Na pięknie położonej polanie znajduje się kilkanaście wiat z paleniskami, a także wieża widokowa. Wejdź na nią, aby wypatrzyć kormorana czy perkoza żerującego na pobliskich stawach.

Równie długa, ale nieco bardziej wymagająca trasa (ok. 50 km w obie strony) prowadzi do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Kierując się od mostu Siekierkowskiego przez Anin dotrzesz do miejsca, gdzie Wisła wraz z jej dopływami prezentuje naprawdę dzikie oblicze. Niezwykłego uroku okolicy dodaje malowniczo wijąca się rzeka Świder. W jej nurtach żyje ponad 20 gatunków ryb – koryto i brzegi rzeki zostały objęte ochroną rezerwatową. Na pokonanie tej trasy zarezerwuj około 3 godzin.

Mazowiecki Park Krajobrazowy przecinają wawerskie szlaki rowerowe – osiem tras o różnym stopniu trudności. Jeśli starczy Ci sił, wybierz niebieski, z powodu piaszczystych fragmentów i podjazdów zwany „Rzeźnikiem”. Rodzinom z małymi dziećmi wygodniej będzie jeździć szlakiem żółtym, starsze dzieci poradzą sobie również z zielonym i czerwonym. Jeśli trasa okaże się zbyt wymagająca, możesz wrócić do Warszawy podmiejską kolejką – krańcowe punkty szlaków znajdują się w pobliżu węzłów komunikacyjnych.

A jeśli i tego Ci mało, to wyrusz Kampinoskim Szlakiem Rowerowym, biegnącym wokół prawdziwej puszczy położonej tuż za granicą miasta. Na miejsce startu – Polanę Honorowych Dawców Krwi przy uroczysku Opaleń – najłatwiej dotrzesz ze stacji metra Młociny kierując się w stronę miejscowości Wólka Węglowa. Ponad 144 kilometry urozmaiconych tras i pięknych krajobrazów to dystans na intensywny 10-godzinny maraton na dobrym górskim sprzęcie i to pod warunkiem posiadania doskonałej kondycji. Oznaczony na zielono, wiedzie po leśnych ścieżkach, asfalcie, polnych drogach, a w niektórych miejscach również po terenie podmokłym lub piaszczystym. Na trasie czekają na ciebie polany i wiaty turystyczne, w których złapiesz oddech, a także kosze na śmieci, by pozbyć się zbędnego nadbagażu. Jeśli wolisz delektować się bliskością natury i zwiedzić lokalne atrakcje, podziel wyprawę na etapy. W głębi parku możesz natknąć się na bobra, zaobserwować łosia, a nawet zauważyć rysia.

Nie omieszkaj odwiedzić Żelazowej Woli – miejsca urodzin Fryderyka Chopina w oraz Miejsca Pamięci Palmiry, które upamiętnia kilka tysięcy Polaków zamordowanych tu w czasie II wojny światowej. Pamiętaj, aby przed wycieczką nasmarować się olejkami eterycznymi. Podobno puszcza jest domem dla 31 gatunków komarów.

Na miłośników ostrej jazdy czeka czarny szlak rowerowy wyznaczony na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Świetnie przystosowany do kolarstwa górskiego liczy 27 km i prowadzi przez wydmy, mokradła oraz wzniesienia z ostrymi podjazdami. Różnice wysokości terenu wynoszą aż 22 metry, co sprawia, że odbywają się tu prawdziwe maratony MTB.

Po drugiej stronie Warszawy, w odległości 30 km na północ od Pałacu Kultury i Nauki, znajduje się wieliszewska trasa crossowa. Wytyczona na tzw. Uroczysku Poniatów liczy ok 12,5 km długości, a suma przewyższeń to ponad 200 metrów. Prawdopodobnie nie znajdziesz większego rowerowego wyzwania w okolicy Warszawy. Rekord trasy ustanowiony przez polskiego kolarza szosowego – Cezarego Zamanę wynosi 31 minut 54 s.