Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Pałac Kultury i Nauki

To jeden z najwyższych i jednocześnie najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Skąd się wziął? Powstał w 1955 roku z inicjatywy Józefa Stalina jako „dar narodu radzieckiego dla Polaków”. Wybudowany przez rosyjskich robotników przez długi czas był uznawany za reprezentację socjalistycznej władzy i dumę Polski ludowej – to w nim odbywały się m.in. zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od samego początku w jego monumentalnych wnętrzach odbywały się liczne koncerty, wystawy, targi i pokazy.

Obecnie w pałacu działają m.in. teatry, kino, muzea, modne knajpki oraz główny Punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej.

Wjedź koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze budynku i zobacz przepiękną panoramę miasta  z wysokości 114 metrów.

Zwróć uwagę na socrealistyczne rzeźby umieszczone w niszach fasady pałacu. Każda z nich symbolizuje inną dziedzinę nauki, sztuki, techniki lub kultury, np. młodzieńca z tomem klasyków, komsomołkę, łucznika czy mieszkankę Azji centralnej. Na wprost od głównego wejścia znajdziesz kamienną trybunę honorową, z której pierwsi sekretarze KC PZPR pozdrawiali uczestników pochodów pierwszomajowych.

Latem okolice pałacu stają się areną licznych koncertów, pokazów teatralnych i filmowych. Zimą zaś doskonałym miejscem dla amatorów łyżwiarstwa za sprawą darmowego lodowiska z wypożyczalnią łyżew. W nocy gmach jest pięknie oświetlony, a na specjalne okazje uruchamiane są dodatkowe iluminacje.

Pałac Kultury i Nauki nocą, widok od strony ulicy Świętokrzyskiej, na pierwszym planie fontanna.
Pałac Kultury i Nauki, fot. Piotr Wierzbowski