Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego z ogrodem dachowym

Popularny BUW to jedna z najciekawszych budowli w Polsce. Ogromne wrażenie robi połączenie surowego betonu, zielonego szkła i bujnej roślinności porastającej fasadę biblioteki. Wewnątrz znajduje się nie tylko ogromny zbiór książek i czasopism z całego świata, na zewnątrz zaś uniwersytecki ogród, prawdziwe arcydzieło architektury krajobrazu.

Oprócz części położonej obok budynku składa się na niego ogród dachowy, jeden z największych i najpiękniejszych tego typu w Europie. Podzielony na kilka części, różniących się kolorem i zapachem kryje w sobie wiele romantycznych zakątków. Z mostków i tarasu widokowego zobaczysz nie tylko zapierającą dech panoramę Warszawy, ale i… wnętrze biblioteki z lotu ptaka. Ogród uniwersytecki jest dostępny od wiosny do jesieni.

Będąc w Bibliotece odwiedź Galerię Plakatu Polskiego, w której znajdują się oryginalne powojenne afisze, a wśród nich plakaty filmowe, teatralne, okolicznościowe i polityczne.

Ogród na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, staw, różnorodna roślinność, spacerują ludzie, zieleń, słoneczny dzień, lato.
Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, fot. Warszawska Organizacja Turystyczna