Lato w Warszawie
Latem w Warszawie życie toczy się w plenerze. W wakacyjne miesiące w stolicy odbywają się popularne festiwale muzyczne, w parkach organizowane są imprezy kulinarne, a między brzegami Wisły kursują bezpłatne promy wycieczkowe. Oto nasze propozycje na spędzenie czasu wolnego w stolicy w sezonie letnim.
Poczuj klimat kurortu w centrum miasta
Co może być lepszego na upały niż woda? Nad warszawską Wisłą nie tylko zaznasz ochłody ale również nacieszysz oko pięknymi widokami, odpoczniesz od zgiełku, zabawisz się i napełnisz żołądek.
Spacerując kilkukilometrową promenadą zobaczysz panoramę Starego Miasta i wiele interesujących miejsc jak Multimedialny Park Fontann, Centrum Nauki Kopernik, Stadion PGE Narodowy, czy pomnik warszawskiej Syreny. Po drodze znajdziesz altany z leżakami, siedziska z konarów drzew, miniplaże, czy strefę street workoutu. Najmłodszych ucieszy wodny plac zabaw z „tańczącymi” fontannami i figurami ryb oraz trampoliny do skakania.
Wieczorami odprężysz się w jednym z sezonowo otwieranych klubów i barów – w weekendy odbywają się w nich imprezy muzyczne, a zabawa trwa do późnych godzin nocnych.
Możesz też wejść na pokład którejś z przycumowanych do brzegu piętrowych barek, mieszczących bary i restauracje. Może trafisz na pokaz filmowy, koncert czy imprezę taneczną. Rozpościera się stąd widok na drugą, dziką stronę Wisły, słynącą z naturalnych, piaszczystych plaż przyciągających amatorów leniwego wypoczynku i letnich sportów. Jeśli chcesz się tam znaleźć skorzystaj z jednego z darmowych promów. Na chętnych na rejs po rzece czekają łodzie, motorówki i inny sprzęt wodny. Nieopodal znajduje się most pieszo-rowerowy łączący oba brzegi Wisły. Po drodze zatrzymaj się, by podziwiać rzekę z wyjątkowej perspektywy, lub po prostu ciesz się spacerem.
Położony u stóp Starego Miasta od maja do końca września zapewnia ochłodę mieszkańcom i turystom. Odwiedź go w upalny dzień, wpadnij na spektakularny show światła, dźwięku i wody. Na wodnym ekranie obejrzysz animowaną opowieść nawiązującą do historii Warszawy i jej legend. Spektaklowi towarzyszą światła laserów i ruch kilkumetrowych, podświetlonych słupów wody wznoszących się w rytm muzyki. Aby podziwiać widowisko najlepiej usiądź na trawiastej skarpie.
Pokazy odbywają się w każdy piątek i sobotę w maju, czerwcu i lipcu o godz. 21.30, w sierpniu o godz. 21.00, a we wrześniu o godz. 20.30.
Wypoczywaj przy muzyce Chopina
Czy wiesz, że Fryderyk Chopin spędził dzieciństwo i młodość w Warszawie? Posłuchaj muzyki genialnego kompozytora w scenerii królewskich ogrodów. Od ponad 60 lat przy słynnym pomniku artysty w Łazienkach Królewskich koncertują zarówno wybitni pianiści jak i młodzi, uzdolnieni muzycy, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Niezwykłą atmosferę tworzy otoczenie – parkowa zieleń, rabaty róż i śpiew ptaków. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.00 oraz 16.00. Przyjdź, usiądź wygodnie na wielkim trawniku i zasłuchaj się w muzyce. W upalny dzień możesz schować się w cieniu otaczających pomnik drzew.
Jeśli, co bardzo prawdopodobne, zakochasz się w tej niezwykłej muzyce, odwiedź Warszawę w drugiej połowie sierpnia. Organizowany wtedy festiwal Chopin i jego Europa to prawdziwa uczta dla melomanów. W ciągu dwóch tygodni w różnych salach koncertowych odbywa się kilkadziesiąt koncertów wybitnych artystów z całego świata. Niekwestionowaną atrakcją festiwalu jest wykonywanie części utworów na fortepianach z czasów Chopina.
Na którą imprezę się wybierzesz?
Przywitaj lato z tysiącami warszawiaków bawiąc się podczas Wianków nad Wisłą. Organizowana w sąsiedztwie Multimedialnego Parku Fontann impreza nawiązuje do słowiańskiego święta obchodzonego w czasie najkrótszej nocy w roku i kończy się hucznym plenerowym koncertem.
Nie mniejsze wrażenia czekają na Ciebie w kolejne letnie weekendy. Co sobotę na Rynku Starego Miasta posłuchasz gwiazd zaproszonych na festiwal Jazz na Starówce. Dzięki niesamowitej atmosferze ta odbywająca się od ponad dwóch dekad impreza zyskała status artystycznej wizytówki stolicy.
W ogrodach Łazienek Królewskich w Strefie Ciszy zasmakujesz w dźwiękach muzyki klasycznej, jazzowej i tradycyjnej, a w trakcie lipcowego festiwalu Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim przeniesiesz się do krainy opery i baletu.
Teatr kojarzy Ci się z nudą? Zobacz spektakle teatrów ulicznych na festiwalu Sztuka Ulicy, a zmienisz zdanie.
Jeśli wolisz kino wybierz się wieczorem do jednego z ponad dwudziestu miejsc, w których pod gołym niebem odbywa się festiwal Filmowa Stolica Lata.
Zasmakuj w warszawskiej kuchni
Nie poznasz miasta od kuchni jeśli nie skosztujesz lokalnych potraw: wyrabianych z mąki pierogów, ziemniaczanych pyz z mięsem czy tradycyjnych polskich zup jak flaki, żurek oraz popularny latem chłodnik. Znajdziesz je w niedrogich barach mlecznych, w których czuć jeszcze klimat minionej epoki PRL oraz licznych restauracjach. Jeśli szukasz nowych doznań skosztuj również nowoczesnych dań warszawskich szefów kuchni, tworzonych na bazie tradycyjnych receptur i lokalnych produktów. Aby rozkoszować się letnią aurą usiądź w jednym z restauracyjnych ogródków.
Na organizowanych w parkach weekendowych targach śniadaniowych spróbujesz nie tylko regionalnych specjałów ale również dań kuchni egzotycznych, potraw autorskich czy produktów z upraw ekologicznych.
W weekendy na bulwarach wiślanych otwiera się wielokulturowy targ kulinarny Slow Market, zaś na peronach nieczynnego dworca „Warszawa Główna” – Nocny Market czyli kilkadziesiąt stoisk z wyśmienitym street foodem z różnych stron świata.
Jaroszy ucieszy z pewnością uznanie Warszawy za jedno z najbardziej wege miast świata.
W upalne dni wybierz się do którejś z modnych lodziarni i spróbuj smaków, których nie znałeś: kwiat jaśminu doprawiony limonką, ananas z rukolą, fiołek z bezami, sezam czy róża z białą czekoladą. Wśród nich są te przyrządzone bez mleka, cukru czy w wersji wegańskiej.
Lubisz ucztować w niecodziennym miejscach? Zajrzyj do elegancko odrestaurowanej Hali Koszyki. Wnętrza targowiska z początków XX wieku mieszczą dziesiątki modnych restauracji i barów oraz stoiska z ciekawymi, regionalnymi produktami spożywczymi.
W Warszawie znajdziesz również lokale na wykwintną kolację z każdego rodzaju kuchnią, w tym te wyróżnione w prestiżowych przewodnikach gastronomicznych jak Michelin czy Gault&Millau.
Próbowałeś już zwiedzać miasto na dwóch kółkach? Ponad 500 km dróg rowerowych oraz system rowerów miejskich Veturilo na pewno Ci to ułatwią. Pojazd wypożyczysz na jednej z kilkuset całododobowych stacji zlokalizowanych m.in. przy skrzyżowaniach ulic i stacjach metra. Dzięki drogowskazom z łatwością dotrzesz do interesujących Cię atrakcji, a przy okazji poprawisz kondycję.
Jeśli zmęczy Cię miejski zgiełk skieruj się nad Wisłę i popedałuj biegnącymi wzdłuż jej brzegu bulwarami. Po drodze miniesz m.in. Multimedialny Park Fontann, ogrody Zamku Królewskiego, Pawilon nad Wisłą czy Centrum Nauki Kopernik. Po drodze zrób sobie przystanek, w jednej z klubokawiarni, a jeśli masz czas przewieź rower bezpłatnym promem na drugą, dziką stronę rzeki. Odpocznij chwilę na prawdziwej, piaszczystej plaży lub pomknij dalej urokliwą ścieżką wijącą się wśród półdzikich lasów. Niewykluczone, że jadąc natkniesz się na ptaki czy ślady bobrów, na pewno zaś nacieszysz oczy panoramą Starego Miasta.
Jeśli planowanie nie jest Twoją mocną stroną wybierz się na grupowe, rowerowe zwiedzanie z przewodnikiem. W kilka godzin zobaczysz atrakcje stolicy, poznasz ich historię i ciekawostki. Czy jesteś gotowy spróbować?
Przeżyj sportowe emocje
Chcesz przeżyć prawdziwe emocje? Wybierz się na otwarty jeszcze przed wojną Tor wyścigów konnych Służewiec. Gonitwy odbywają się w większość letnich weekendów, największą widownię gromadzą jednak najważniejsze z nich, jak np. organizowane w pierwszą niedzielę lipca prestiżowe Derby. W rozgrywanym od końca XIX wieku wyścigu startują 3-letnie konie pełnej krwi angielskiej. Dołącz do tłumu graczy oglądających konie prezentowane przed biegiem na placu, zapisz numer i imię swojego faworyta, a następnie zaryzykuj. Pamiętaj, że na trybunie honorowej panuje dress code. Może zechcesz wystartować w konkursie na najpiękniejszy kapelusz, pamiętaj jednak, że konkurencja jest tu równie ostra jak na torze. A i koniecznie zabierz ze sobą lornetkę.
Po udanej rozgrywce obejrzyj najstarszą legalną galerię streetartu w Polsce i niekwestionowaną mekkę warszawskich grafficiarzy. Na ponad kilometrowym, przedwojennym murze oddzielającym tor od ulicy musi ponoć namalować każdy szanujący się uliczny artysta znad Wisły. Czy można tego nie obejrzeć?
Weź udział w obchodach rocznicy wydarzenia, które zaważyło na historii miasta
80 lat temu Warszawiacy chwycili za broń w walce przeciw niemieckim okupantom. Powstańcy chcieli doprowadzić do wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej przed przybyciem armii sowieckiej, a tym samym zapewnić Polsce suwerenność po zakończeniu wojny. Powstanie planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. Wskutek tych wydarzeń stolica Polski została doszczętnie zniszczona, a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich.
Z tej okazji, co roku, 1 sierpnia o godzinie 17.00 rozlega się ryk syren, a całe miasto na minutę zatrzymuje się aby oddać hołd powstańcom. Weź udział w uroczystych obchodach, obejrzyj paradę jednostek pływających na Wiśle lub wybierz się na jeden z koncertów upamiętniających bohaterską walkę sprzed lat. Historię największego zrywu w okupowanej przez Niemców Europie poznasz zwiedzając interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego.
Nie tylko pieszo
Miasto najlepiej zwiedzać pieszo? Niekoniecznie, w Warszawie masz wiele innych możliwości.
Do wielu ciekawych miejsc dojedziesz specjalnymi liniami turystycznymi: tramwajami T i 36 oraz autobusem 100. Obowiązują w nich standardowe bilety komunikacji miejskiej, a przejazdy odbywają się zabytkowymi pojazdami, które kiedyś codziennie wyjeżdżały na warszawskie ulice.
Chcesz przenieść się w czasie jeszcze dalej i poczuć klimat XIX-wiecznej Warszawy? Wybierz się na przejażdżkę dorożką uliczkami Starego Miasta – powozy czekają na chętnych na Placu Zamkowym.
Aby zobaczyć największe atrakcje, możesz też skorzystać z dobrze znanych z innych miast piętrowych autobusów hop-on hop-off.
Spragnionych ochłody zainteresuje możliwość przeprawienia się na drugą, dziką stronę rzeki jednym z trzech darmowych promów, a lubiących wodne atrakcje wycieczkowe rejsy po warszawskiej Wiśle. Co powiesz na sjestę na pokładzie prawdziwego pasażerskiego statku z końca XIX wieku? A może bardziej odpowiada Ci kameralna atmosfera nowoczesnych statków Po Wiśle? Albo szalony kurs motorówką?
Popływaj w plenerze
Nieważne, czy jesteś regularnym pływakiem, czy pluskasz się w wodzie tylko dla relaksu. Ruch, woda i dobra zabawa – to wszystko czeka na Ciebie na warszawskich odkrytych basenach. Skorzystaj z nich zwłaszcza jeśli odwiedzasz stolicę z dziećmi. Zobaczysz, ile radości sprawi im zabawa w specjalnych strefach dla maluchów. Zdecyduj, czy skorzystasz z oddalonej zaledwie dwa kilometry od Rynku Starego Miasta pływalni w Ośrodku Inflancka, czy też wybierzesz się do położonego nieco dalej rozległego Parku Moczydło. Oprócz basenów znajdziesz tam również korty, boiska oraz skatepark.
A może bliżej Ci do pływalni w Parku Szczęśliwickim w dzielnicy Ochota? Na każdej z nich, oprócz basenów rekreacyjnych, znajdują się również baseny sportowe z wydzielonymi torami, zjeżdżalnie rurowe, plaże oraz brodziki i place zabaw dla dzieci.
Jeśli szukasz kontaktu z naturą pojedź na południowy kraniec miasta, w okolice Lasu Kabackiego. Tam w Parku Kultury w Powsinie, pośród iglastych drzew, mieści się letnia pływalnia z wodą z własnego ujęcia.
Na entuzjastów kąpieli w super naturalnych warunkach czeka strzeżone kąpielisko w rezerwacie Jezioro Czerniakowskie na Mokotowie. Czy wiesz, że ten największy naturalny akwen stolicy to pozostałość po starej dolinie Wisły?