Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Warszawskie Linie Turystyczne

Przejazd ulicami Warszawy zabytkowym tramwajem lub autobusem to doskonała rozrywka, ale też ciekawy sposób na poznanie miasta i jego atrakcji. Wybierz się na spacer bulwarami wiślanymi, a potem odpocznij na jednej z przepięknych, naturalnych plaż na prawym brzegu rzeki. Żeby się na nią dostać, skorzystaj z kursujących przez Wisłę promów. A jeżeli szukasz pomysłu na całodzienną wycieczkę, koniecznie wybierz się w rejs statkiem do położonego nad Zalewem Zegrzyńskim Serocka.
W sezonie 2024 Warszawskie Linie Turystyczne kursują od 1 maja do 22 września.

Wybierz się w podróż w czasie zabytkowymi autobusami marek Jelcz lub Ikarus. Na trasie „Setki”, która biegnie po obu stronach Wisły napotkasz wiele warszawskich atrakcji, m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Multimedialny Park Fontann, Stare Miasto, ZOO, Centrum Nauki Kopernik oraz Łazienki Królewskie.

Autobusy kursują od 1 maja do 22 września 2024 r. w soboty i niedziele oraz święta. Dodatkowe kursy autobusów linii 100 zaplanowano na 2 maja, 31 maja oraz 16 sierpnia.

Trasa: Dw. Centralny 22 – ul. E. Plater – ul. Świętokrzyska – ul. Prosta – ul. Towarowa – ul. Okopowa – ul. Anielewicza – ul. Świętojerska – ul. Bonifraterska – ul. Konwiktorska – ul. Sanguszki – ul. Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – ul. Targowa – ul. Ratuszowa – ul. Wybrzeże Helskie – ul. Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – ul. Zajęcza – ul. Topiel – ul. Kruczkowskiego – ul. Książęca – Al. Ujazdowskie – ul. Bagatela – ul. Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – Dw. Centralny

W autobusach linii 100 obowiązują bilety komunikacji miejskiej.
Linię 100 obsługują autobusy wysokopodłogowe.

Ciekawą alternatywą dla autobusów są zabytkowe tramwaje, kursujące na trasie „Trzydziestki szóstki”: 13N „parówki” oraz 105Na nazywane „akwariami”.
Podczas przejażdżki możesz podziwiać Warszawę przez okno lub też wysiąść na wybranym przystanku aby zwiedzić liczne, znajdujące się na trasie zabytki i atrakcje. Po drodze zobaczysz m.in. malowniczą ulicę Filtrową, z pamiątkowymi, powstańczymi kotwicami na murach, Stację Filtrów, Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, socrealistyczną Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową oraz zielony Żoliborz i jego modernistyczną zabudowę.

Godziny kursowania:

  • 1 maja – 21 czerwca 2024: soboty, niedziele oraz święta w godzinach 12.00-20.00
  • 22 czerwca – 1 września 2024: poniedziałek-niedziela 12.00-20.00
  • 2-22 września 2024: soboty, niedziele oraz święta w godzinach 12.00-20.00

Trasa: Pl. Narutowicza – ul. Filtrowa – ul. Nowowiejska – ul. Marszałkowska – ul. gen. W. Andersa – ul. Mickiewicza – ul. Słowackiego – Metro Marymont.

W tramwajach linii 36 obowiązują bilety komunikacji miejskiej.
Linię 36 obsługują tramwaje wysokopodłogowe.

W wakacyjne weekendy po warszawskich ulicach kursują najstarsze tramwaje z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich.

Godziny kursowania:

  • 22 czerwca – 1 września 2024: w soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-19.00.

Dodatkowy dzień kursowania zaplanowano na 16 sierpnia.

Trasa: pl. Narutowicza – ul. Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Józefa Poniatowskiego – al. Zieleniecka – ul. Targowa – Trasa W-Z – ul. Marszałkowska – ul. Nowowiejska – ul. Filtrowa – pl. Narutowicza.

W tramwajach linii T obowiązują bilety komunikacji miejskiej.
Linię T obsługują tramwaje wysokopodłogowe.

Promy są ulubionym sposobem przeprawiania się na drugą stronę Wisły dla wszystkich spędzających czas nad rzeką – plażowiczów, spacerowiczów i rowerzystów.

Promy kursują na trzech trasach:

  • prom Wilga: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża); prom może zabrać 40 pasażerów oraz rowery,
  • prom Pliszka: most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża); prom może zabrać 21 pasażerów,
  • prom Słonka: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża); prom może zabrać 21 pasażerów.

Godziny kursowania:

  • 1 maja – 30 czerwca 2024: soboty, niedziele i święta w godzinach 9.30-20.00
  • 1 lipca – 31 sierpnia 2024: poniedziałek-piątek w godzinach 12.30-19.30 oraz soboty, niedziele i święta w godzinach 9.30-20.00
  • 1-22 września 2024: soboty, niedziele i święta w godzinach 9.30-20.00

Szczegółowy rozkład promów znajdziesz na stronie www.wtp.waw.pl.

Przeprawa promowa między brzegami Wisły jest bezpłatna.

Jeżeli masz ochotę odetchnąć od zgiełku miasta, wybierz się na całodzienną wycieczkę statkiem do położonego nad Zalewem Zegrzyńskim Serocka.
Statek „Zefir” wypływa z przystani na Żeraniu o godzinie 9.00 i kanałem oraz przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka o godzinie 12.30. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a w czasie podróży statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który w 1915 roku został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie. W Serocku zaplanowano 2 godziny czasu wolnego. Powrót do Warszawy około godziny 18.00.
Na pokładzie statku jest grill oraz bufet z zimnymi i ciepłymi napojami.

Statek do Serocka pływa od 1 maja do 22 września 2024 r. w soboty, niedziele i święta. Dodatkowe rejsy zaplanowano na 2 oraz 30 maja.

Bilety na rejsy można kupić:
– na stronie internetowej www.bilety24.pl
– w Punkcie Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński w piątki w godz. 15.00-18.00 oraz w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką)

Wybierz się na wycieczkę zabytkową kolejką kursującą w soboty z Piaseczna do Tarczyna (i z powrotem). Trasa tej jednej z kilku wciąż działających wąskotorówek w Polsce prowadzi fragmentem uruchomionej w 1898 roku kolejki grójeckiej. Kiedyś transportowano nią węgiel do podwarszawskich miejscowości, a w latach 50. XX wieku cegły do odbudowy stolicy. W drodze powrotnej czeka Cię dwugodzinny odpoczynek we wsi Runów. Możesz w tym czasie poleniuchować na trawie, wybrać się do lasu albo zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, w którym mieszkał Mieczysław Fogg.

Do stacji w Piasecznie dojedziesz z Warszawy m.in. zabytkowym autobusem 51, którego numer nawiązuje do kursującego niegdyś na tej linii trolejbusu.

Rozkład jazdy oraz ceny biletów znajdziesz na stronie www.wtp.waw.pl.
Linie kursują w każdą sobotę od 1 maja do 21 września 2024 r.

Bilety na przejazd kolejką i autobusem kupisz online, a w dniu wyjazdu w kasie biletowej w miarę wolnych miejsc.