Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Nie tylko pieszo

Zwiedzanie miasta pieszo wydaje Ci się mało oryginalne? Warszawę możesz odkrywać na wiele różnych sposobów. Przejażdżka stylową dorożką lub pojazdem z PRL’u, wycieczka piętrowym autobusem, zespołowy tour rowerowy z pilotem czy wreszcie wyprawa miejskim rowerem. Pojedynczo lub w grupie – na pewno wybierzesz coś dla Ciebie. Gdybyś ostatecznie stwierdził, że najpewniej czujesz się jednak na własnych nogach, zawsze możesz wybrać się na darmowy spacer z przewodnikiem.

Zwiedź Warszawę zabytkowymi pojazdami komunikacji miejskiej, które kilkadziesiąt lat temu kursowały w Warszawie. Zarówno tramwaje numer 36 jak i autobusy 100 zatrzymują się na zwykłych przystankach. Wystarczy, że kupisz normalny bilet i skasujesz go w tradycyjnym kasowniku.

Wybierz się na przejażdżkę po Starówce stylową dorożką i poczuj klimat XIX-wiecznego miasta. W pakiecie widok staromiejskich kamienic i stukot podków o bruk. W powozie zmieści się nawet pięć osób, a podróżowanie „taksówką na owies” szczególną radość sprawi dzieciom. Dorożkarze czekają na chętnych na Placu Zamkowym.

Udaj się w podróż w czasie pojazdami z epoki PRL’u. Do wyboru masz autobusy marki Jelcz, zwane z powodu kształtu ogórkami, minibusy Nysa 522, zabytkowe Fiaty 125p. Możesz też podjąć wyzwanie i sam usiąść za kierownicą słynnego „malucha”. Na wszelki wypadek towarzystwa dotrzyma Ci przewodnik.

Piętrowe autobusy hop-on hop-off przemierzają Warszawę szlakiem najważniejszych atrakcji. Wsiądź lub wysiądź na dowolnym z przystanków i zwiedzaj znajdujące się w pobliżu zabytki. Na pokładzie dostępne są audio przewodniki w kilkunastu językach.

Jeśli lubisz zwiedzanie na własną rękę skorzystaj z miejskiego roweru Veturilo. Wypożyczysz go na jednej z kilkuset stacji zlokalizowanych m.in. przy skrzyżowaniach ulic i stacjach metra. Dzięki drogowskazom bez trudu dotrzesz do interesujących Cię atrakcji, a przy okazji poprawisz kondycję.

Najciekawsze miejsca stolicy poznasz podczas pieszych spacerów z licencjonowanym przewodnikiem. Szczególnym wzięciem cieszą się darmowe toury startujące spod Kolumny Zygmunta z charakterystycznym znakiem rozpoznawczym – pomarańczową lub żółtą parasolką.

Wybierz się w rejs po Wiśle żeby obejrzeć Warszawę z innej perspektywy. W sezonie letnim jest sporo możliwości. Od tradycyjnych płaskodennych łodzi, motorówek i kajaków, przez zabytkowy statek mieszczący kilkadziesiąt osób na pokładzie, po komfortowe katamarany i gondole. Jednostki cumują w wielu miejscach, głównie po lewej stronie Wisły. W większości przypadków możesz zarezerwować i opłacić wycieczkę online.