Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Poza utartym szlakiem

Zejdź z utartych ścieżek i odkryj ukryte skarby Warszawy. Jest wśród nich najwęższy dom świata, dzwon spełniający życzenia i mamucia kość znajdująca się w kościele. Sprawdź, jakie jeszcze nietypowe atrakcje czekają na Ciebie w stolicy.

śródmieście

Spacerując po Starym Mieście, odszukaj Kamienne Schodki – jeden z najbardziej urokliwych zakątków Warszawy. W średniowieczu schodziło się w dół tej wąskiej uliczki schodami nad Wisłę. Ponad 200 lat temu drewniane stopnie wymieniono na kamienne, a uliczka uzyskała swoją obecną nazwę. Obecnie to ulubione miejsce fotografów i par młodych, które urządzają tutaj sesje ślubne.

śródmieście

Przejdź przez bramę Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, by odkryć jedno z najbardziej urokliwych miejsc na mapie Warszawy. Na terenie kampusu zobaczysz m.in. Pałac Kazimierzowski będący historyczną rezydencją królewską, dawny budynek Biblioteki oraz Gmach porektorski, w którym 200 lat temu wraz z rodziną mieszkał słynny kompozytor Fryderyk Chopin. Na pewno zachwyci Cię też wszechobecna zieleń tworząca z kampusu spokojną oazę.

śródmieście

Oto nietypowa galeria sztuki! Spacerując wokół gmachu Pałacu Kultury i Nauki odnajdziesz serię monumentalnych socrealistycznych figur. W części frontowej są to rzeźby przedstawiające: wieszcza narodowego Adama Mickiewicza oraz astronoma Mikołaja Kopernika. W niszach ustawione są klasyczne alegorie filozofii, muzyki, literatury oraz posągi robotnika z kołem zębatym, kołchoźnicy, budowlańca, górnika, czy mechanika… Gigantyczne figury są idealnym przykładem sztuki lat 50. XX wieku.

śródmieście

Zastanawia Cię, co przy ruchliwym rondzie Charles’a de Gaulle’a robi samotna palma? W rzeczywistości to dzieło artystki Joanny Rajkowskiej, które przypomina o dawnej osadzie żydowskiej Nowa Jerozolima. Prowadziła do niego droga, przy której znajduje się Palma (obecnie nazywana Alejami Jerozolimskimi). Ze względu na swoją unikalność, Palma jest łatwym do zapamiętania drogowskazem dla turystów i miejscem spotkań.

cała warszawa

Syrenka to symbol Warszawy, bohaterka legend i wszechobecny element przestrzeni miejskiej. Na pewno z łatwością odnajdziesz jej pomniki: na Rynku Starego Miasta oraz nad Wisłą w okolicach stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Jednak, jak prędko się przekonasz, jej rzeźby oraz elementy dekoracyjne z jej wizerunkiem zobaczysz także na kamienicach, bramach, a nawet studzienkach kanalizacyjnych. Ciekawe, ile Syrenek uda Ci się odnaleźć…

śródmieście

W Warszawie odnajdziesz zabytkowe latarnie gazowe, które tworzą specyficzny, tajemniczy klimat. Najbardziej znaną warszawską ulicą oświetlaną w ten sposób jest Agrykola. Każdego dnia spotkasz tu latarnika, który za pomocą długiego kija zakończonego haczykiem wieczorem zapala, a o poranku gasi płomienie.

wilanów

Wybierz się do kościoła św. Anny w Wilanowie, który ufundował ówczesny właściciel dzielnicy – książę August Adam Czartoryski. W środku zobaczysz niezwykły eksponat – kość mamuta wykopaną podczas budowy świątyni w 1770 roku. Jak myślisz, ile może mieć lat?

śródmieście

W budynku w alejach Jerozolimskich odnajdziesz fotoplastikon – urządzenie, które umożliwia oglądanie fotografii w trójwymiarze. To najstarsze działające tego typu urządzenie w Europie. W zbiorach tego oryginalnego muzeum jest ponad 7 tysięcy fotografii. Najciekawsze z nich to zdjęcia Warszawy, na których zobaczysz, jak miasto wyglądało w różnych okresach historycznych.

praga, śródmieście, wola

Kapliczki z figurami Chrystusa, Matki Boskiej i świętych powstawały głównie w okresie II wojny światowej. Ustawiano je w podwórkach kamienic, aby mieszkańcy mogli się przy nich gromadzić w celu wspólnej modlitwy. Łącznie w Warszawie odnajdziesz ponad 400 historycznych kapliczek, w szczególności w podwórkach w Śródmieściu, na Woli i na Pradze.

śródmieście

Udaj się na tyły katedry św. Jana Chrzciciela, gdzie na placyku zwanym Kanonia odnajdziesz dzwon spełniający marzenia. Wystarczy, że obejdziesz go trzy razy i pomyślisz życzenie… Dzwon – jak głosi miejska legenda – nigdy nie zawisł w żadnym z kościołów, gdyż został źle odlany.

śródmieście

Gnojna Góra to miejsce, które niegdyś omijało się szerokim łukiem. Dlaczego? Trzysta lat temu na skarpie znajdowało się wysypisko śmieci. Obecnie z tego miejsca zobaczysz urokliwą panoramę Wisły i Pragi. Tradycyjnie do balustrady tarasu widokowego zakochani przyczepiają kłódkę ze swoimi imionami – ma im to zapewnić szczęście w miłości…

śródmieście

Mariensztat to kameralna, cicha okolica położona tuż przy Starówce. Na placu głównym działało niegdyś miejskie targowisko, a po II wojnie światowej wokół niego powstało osiedle z budynkami stylizowanymi na średniowieczne kamieniczki. Na ścianie jednej z nich, przy rynku zobaczysz unikatowy mozaikowy zegar…

śródmieście

Przy ulicy Hożej 70 trafisz na niewielką kamieniczkę z długim kominem. Jego nietypowy wygląd spowodował, że okoliczni mieszkańcy nazywają go „domkiem dla lalek”. W budynku tym sto lat temu mieściła się farbiarnia chemiczna. Wraz z rozbudową miasta, domek został otoczony wysokimi kamienicami blokującymi dostęp do światła. Aby dogrzać malutki budynek, zdecydowano się na dobudowanie do niego wysokiego komina nadając mu aktualny, oryginalny wygląd.

wola

O tym, że Warszawa od zawsze była miastem wielokulturowym i wielowyznaniowym, świadczą m.in. stołeczne cmentarze. Wybierz się na zabytkowe Powązki, które są najsłynniejszą nekropolią w Polsce, ponieważ spoczywają tutaj zasłużeni Polacy, w tym artyści i dowódcy wojskowi. Odwiedź także Cmentarz Żydowski – jeden z największych na świecie. Znajdziesz tu groby przywódców duchowych, działaczy politycznych i społecznych oraz twórców kultury. Swoje miejsca pochówku w Warszawie mają też wyznawcy prawosławia, ewangelicy i muzułmanie.

praga-północ

Gdzie w Warszawie odnaleźć ostatnie drewniane domy? Udaj się na warszawską Pragę, gdzie przy ulicy Środkowej 9 zobaczysz parterowy budynek. Jego pomalowaną na brązowo fasadę zdobią białe okienne obramienia i fantazyjne szczyty. Podobne domy odnajdziesz także przy ulicy Biruty 18 na Targówku, tuż obok bramy cmentarza żydowskiego oraz przy ulicy Kawęczyńskiej 26, w sąsiedztwie zajezdni tramwajowej.

śródmieście

Jedną z największych ciekawostek urbanistycznych Warszawy są drewniane domki fińskie. Do Polski trafiły ze Związku Radzieckiego, który otrzymał je od Finlandii w ramach odszkodowania wojennego po 1945 roku. W Warszawie stanęło ponad 400 takich budynków i choć osiedle miało być tymczasowe, do dziś ciągle istnieje 20 z nich. Zobaczysz je między ulicami Jazdów i Johna Lennona.

wola

W wąskiej szczelinie między kamienicami na rogu ulic Żelaznej i Chłodnej znajduje się najwęższy budynek na świecie. To dom należący do Edgara Kereta, pisarza z Izraela. Jest tam wszystko, czego potrzeba do życia i pracy: łóżko, biurko, światło, prysznic, toaleta, a nawet kuchenka. Dom Kereta zwiedzisz podczas dni otwartych w wybrane weekendy w roku.

praga-północ

Jeden z najbardziej zaskakujących pomników obejrzysz na warszawskiej Pradze. Upamiętnia on tradycyjną kapelę podwórkową. Zespoły takie jak ten stanowiły filar warszawskiego folkloru: grały tradycyjne piosenki, chodząc od podwórka do podwórka. Stań pomiędzy postaciami muzyków i zrób sobie pamiątkowe zdjęcie.