Warszawa Fryderyka Chopina
Z całą pewnością słyszałeś o Fryderyku Chopinie i jego ponadczasowej muzyce! Kompozytor i wirtuoz spędził dzieciństwo i wczesną młodość w Warszawie. Na ten rok przypada 214 rocznica urodzin genialnego muzyka i 14 rocznica otwarcia dedykowanego mu muzeum, które do tej pory odwiedziło ponad milion turystów z całego świata. Odkryj warszawskie miejsca związane z Fryderykiem oraz weź udział w wydarzeniach odbywających się w stolicy Polski.
Pomnik Fryderyka Chopina
Pomnik został wzniesiony w Łazienkach Królewskich dla uczczenia pamięci wirtuoza i jest jedynym w Warszawie przykładem sztuki secesji w architekturze pomnikowej. Weź udział w bezpłatnych plenerowych koncertach chopinowskich w wykonaniu wybitnych pianistów z całego świata. Koncerty odbywają się pod pomnikiem w każdą niedzielę od 19 maja do 29 września o godzinie 12.00 i 16.00.
Muzeum Fryderyka Chopina znajduje się w zabytkowym Pałacu Ostrogskich i jest jednym z nielicznych multimedialnych muzeów biograficznych w Europie. Wśród eksponatów znajdziesz ostatni fortepian kompozytora oraz rękopisy jego listów i kompozycji.
ul. Okólnik 1
Bazylika Św. Krzyża
Wstąp do kościoła, który w początkach XIX wieku był największą świątynią katolicką w Warszawie. Wiąże się z nią wiele ważnych momentów z historii rodziny Chopinów: odbyły się w nim chrzty sióstr Fryderyka: Izabelli i Emilii. Zgodnie z ostatnią wolą Chopina, najstarsza siostra kompozytora – Ludwika przywiozła jego serce do Warszawy, gdzie zostało wmurowane w filar kościoła.
ul. Krakowskie Przedmieście 3
Pałac Kazimierzowski
Przyjrzyj się pałacowi z XVII wieku, którego architektura zawiera elementy barokowe i klasycystyczne. Rodzina Chopinów zajmowała mieszkanie na drugim piętrze w lewej oficynie budynku. Fryderyk często bawił się i przesiadywał z książką w sąsiadującym z pałacem ogrodzie botanicznym. W gmachu mieściło się również Liceum Warszawskie, do którego uczęszczał młody Chopin.
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Pałac Czapskich
W oficynie pałacu mieściło się kolejne mieszkanie Chopinów, w którym spotykała się elita Warszawy. Fryderyk spędził w nim ostatnie lata przed opuszczeniem kraju na stałe w 1830 roku. Tutaj skomponował dwa koncerty uznawane za jego najważniejsze dzieła tzw. okresu warszawskiego.
ul. Krakowskie Przedmieście 5
Kościół Wizytek
Młody Fryderyk wielokrotnie grywał w tym kościele na organach podczas mszy dla młodzieży Liceum Warszawskiego, do którego uczęszczał. Ten XVII-wieczny kościół przetrwał II wojnę światową i do dziś zachował większość oryginalnego wystroju. Zwróć uwagę na barokową ambonę w kształcie łodzi – jeden z najciekawszych elementów wnętrza.
ul. Krakowskie Przedmieście 34
Plac Piłsudskiego i Ogród Saski
W Pałacu Saskim mieściło się Liceum Warszawskie, w którym ojciec Chopina, Mikołaj, dostał posadę nauczyciela języka francuskiego oraz mieszkanie służbowe. Niestety, pałac dziś już nie istnieje – został zburzony podczas II wojny światowej. Możesz natomiast odwiedzić Ogród Saski, po którym 200 lat temu biegał Fryderyk.