Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

18 pomysłów, jak zwiedzić Warszawę za darmo

Czy wiesz, że wiele warszawskich muzeów zwiedzisz bezpłatnie? Sprawdź, kiedy obowiązuje w nich darmowe wejście. Dodatkowo przez cały listopad bez biletu odwiedzisz Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie i Łazienki Królewskie. Ponadto co roku w połowie maja w Warszawie organizowana jest Noc Muzeów. Tego dnia, nie wydając ani złotówki, odwiedzisz ponad 200 muzeów, galerii i innych, często na co dzień zamkniętych dla zwiedzających miejsc.

Czy wiesz, że Warszawa to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce? Przekonaj się o tym wybierając się choćby do Łazienek Królewskich, Ogrodu Saskiego, Parku Ujazdowskiego, na Pole Mokotowskie lub do Parku Skaryszewskiego na Pradze. Odwiedź też dwupoziomowy ogród na dachu BUW, jedno z największych i najpiękniejszych tego typu miejsc w Europie. Możesz stąd podziwiać panoramę warszawskiej Starówki, urządzić piknik lub wziąć udział w organizowanych tu koncertach i wystawach.

Nie znamy nikogo, kto nie zakochałby się w warszawskiej Starówce! Cenimy jej kameralną atmosferę, wąskie uliczki i piękne kamieniczki. Dzięki drobiazgowej odbudowie po II wojnie światowej znalazła się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na pewno zachwyci Cię Rynek z pomnikiem warszawskiej Syrenki, barbakan oraz Zamek Królewski. Na tyłach królewskiej rezydencji odnajdziesz piękne dwupoziomowe ogrody z widokiem na Wisłę.

Kilkukilometrowa promenada wzdłuż śródmiejskiego brzegu Wisły to idealne miejsce na relaks. Spacerując po bulwarach skorzystasz z punktów widokowych, trampolin i plaży. Przy pomniku Syrenki czeka na Ciebie strefa sportowa z placem do jazdy na deskorolce i parkouru. Wzdłuż Wisły cumują pływające przystanie, skąd w lecie bezpłatnym promem wybierzesz się na drugi brzeg rzeki.

To nie wszystkie atrakcje czekające na Ciebie nad Wisłą. W Multimedialnym Parku Fontann weź udział w pokazach laserowych wyświetlanych na ekranie wodnym. Spektakle muzyczne tematycznie nawiązują do warszawskich legend lub postaci związanych ze stolicą. Mają one miejsce w weekendy i święta, od maja do września oraz od grudnia do stycznia.

Kolejnym festiwalem o wspaniałych tradycjach jest Jazz na Starówce. Scena na Rynku Starego Miasta w lipcowe i sierpniowe soboty gości legendy i odkrycia muzyki jazzowej. Na koncerty ściągają miłośnicy muzyki w różnym wieku. Jeśli jesteś jednym z nich, nie może Cię tam zabraknąć.

Syrenka to symbol Warszawy, bohaterka legend i wszechobecny element przestrzeni miejskiej. W stolicy Syrenkę zobaczysz niemal co krok: wypatruj jej rzeźb oraz elementów dekoracyjnych z jej wizerunkiem na kamienicach, bramach, a nawet studzienkach kanalizacyjnych. Ciekawe, ile Syrenek uda Ci się odnaleźć…

Chcesz zobaczyć stare neony reklamowe? Wybierz się na wieczorny spacer ulicami Warszawy, kiedy rozświetlają one witryny sklepowe i fasady budynków. Większość z nich została zaprojektowana w latach 50-tych i 60-tych XX wieku przez znanych polskich artystów. Szczególną uwagę zwróć na „Globus” w Alejach Jerozolimskich oraz „Siatkarkę” przy placu Konstytucji.

Poznaj kulturę żydowską biorąc udział w festiwalu Warszawa Singera. To popularne wydarzenia ma miejsce co roku na przełomie sierpnia i września. W ramach festiwalu organizowanych jest wiele bezpłatnych przedstawień teatralnych, występów i spotkań z artystami. Koniecznie weź udział w finałowym koncercie na placu Grzybowskim, który 100 lat temu był sercem dzielnicy żydowskiej.

Street art w Warszawie na szeroką skalę pojawił się kilkanaście lat temu. Dziś prace światowej sławy artystów sztuki ulicznej zobaczysz w każdej warszawskiej dzielnicy. Do najbardziej rozpoznawalnych murali stolicy należą: „Żołnierze-Marionetki” (ul. Sienna 45), mural „Let’s Colour” zdobiący piętrowy parking (ul. Nowogrodzka 27), mural upamiętniający Davida Bowiego (ul. Marii Kazimiery 1) oraz mural poświęcony jednej z największych gwiazd polskiej muzyki – Kory (ul. Nowy Świat 18/20).

Jeśli lubisz film, latem wybierz się na seans do jednego z kin plenerowych. Znajdziesz je w różnych dzielnicach Warszawy, w parkach, a nawet na plażach. To idealne okazja, by nadrobić filmowe zaległości.

Czy wiesz, że słynny kompozytor Fryderyk Chopin spędził swoje młode lata w Warszawie? Do dziś w mieście istnieje wiele miejsc z nim związanych. W ich odnalezieniu pomogą Ci ławeczki z mapkami miejsc, w których mieszkał lub koncertował pianista. Mają one również guzik, po naciśnięciu którego usłyszysz fragment jednego z utworów słynnego kompozytora.

Chcesz usłyszeć słynne mazurki i nokturny Fryderyka Chopina w wykonaniu światowej sławy pianistów? Wybierz się na Koncerty Chopinowskie organizowane w Łazienkach Królewskich. W każdą niedzielę od połowy maja do końca września pod pomnikiem kompozytora weźmiesz udział w recitalach zarówno największych sław muzyki klasycznej, jak i młodych zdolnych muzyków u progu kariery.

Warszawskie plaże są czyste, zadbane i przyciągają amatorów sportu oraz wielbicieli leniwego odpoczynku. Na pewno nie będziesz się tam nudzić! W sezonie na Poniatówce wypożyczysz bezpłatnie leżaki i wiklinowe kosze plażowe, rozegrasz mecz siatkówki, pograsz w ping-ponga i poćwiczysz w plenerowej siłowni, a wieczorem ze znajomymi rozpalisz ognisko. Na Płycie Desantu weźmiesz udział w koncertach, zajęciach jogi, spektaklach i pokazach filmowych, a na pobliskiej przystani wypożyczysz deski paddleboardowe i kajaki.

Czy wiesz, że w Warszawie jest ponad 100 plenerowych siłowni? Odnajdziesz je nad Wisłą, w parkach i skwerach, na osiedlach i przy obiektach sportowych. W stolicy mamy także parki drążkowe z przyrządami do street workoutu, wielokilometrowe ścieżki rowerowe oraz trasy dla biegaczy. W wybrane niedzielne przedpołudnia weźmiesz udział w plenerowych zajęciach z jogi w Łazienkach Królewskich.

Chcesz poznać najważniejsze miejsca w Warszawie? Weź udział w bezpłatnych tematycznych spacerach z lokalnym przewodnikiem organizowanych przez Orange Umbrella Free Tour lub Free Walkative. To idealna okazja, żeby dowiedzieć się wielu mniej znanych faktów o stolicy, a także do poznania innych turystów z całego świata!

Na fanów łyżwiarskich przeplatanek i ósemek zimą w Warszawie czeka kilka bezpłatnych lodowisk. Najpopularniejsze z nich znajdziesz pod Pałacem Kultury i Nauki oraz na Rynku Starego Miasta. Szykują się prawdziwe emocje!

Już od początku grudnia warszawskie ulice i parki rozbłyskują kolorowymi iluminacjami. Skwery zdobią piękne choinki, a wystawy sklepowe mienią się bajecznymi dekoracjami. Załóż ciepłą kurtkę i rusz na spacer podświetlonym kolorowymi iluminacjami Traktem Królewskim – to jedne z najbardziej spektakularnych dekoracji świątecznych w przestrzeni miejskiej w całej Europie.