Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

8 miejsc, w których poczujesz się jak warszawiak

Aby w pełni poznać Warszawę oraz jej mieszkańców, zejdź z utartego szlaku i udaj się do uwielbianych przez mieszkańców stolicy okolic pełnych barów i kawiarni, przestrzeni postindustrialnych i nad rzekę Wisłę. Sprawdź, gdzie w stolicy poczujesz się jak prawdziwy warszawiak.

Odwiedź teren dawnej fabryki wódek „Koneser” znajdujący się na warszawskiej Pradze. W zrewitalizowanych przestrzeniach czekają na Ciebie restauracje, sklepy z designem i Muzeum Polskiej Wódki. W weekend weź udział w festiwalach, koncertach i wystawach. Przy pobliskiej ulicy Ząbkowskiej spędź wieczór w jednym z klimatycznych barów, w których spróbujesz typowo warszawskich przekąsek: lornety z meduzą, tatara, śledzia z cebulką i oraz wypijesz piwo rzemieślnicze warzone w lokalnych browarach.

Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej na Powiślu to jeden z najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Podczas wizyty przekonasz się, że wygląda on jak pełen zakamarków labirynt, którego części łączą kładki, ścieżki i mostki obrośnięte winoroślami i hortensjami. Z ogrodu rozpościera się widok na centrum Warszawy i dziki brzeg Wisły.

W ostatnich latach warszawski odcinek Wisły stał się sercem letniego życia nocnego Warszawy, przyciągając tłumy młodych bywalców imprez. Jednak jest tu co robić przez cały dzień: na bulwarach pojeździsz na rowerze lub deskorolce, wybierzesz się na wycieczkę promem oraz zrelaksujesz się na jednej z plaż. Nie zapomnij też iść na spacer po praskim, naturalnym brzegu Wisły.

Razem z przylegającym do niej bazarem, od przeszło 100 lat cieszy się popularnością wśród warszawiaków. Kupisz tu niemal wszystko, czego Ci potrzeba w domowej spiżarni: owoce i warzywa, szlachetne mięsa z ekologicznych hodowli, regionalne sery czy wypieki. Na placu przed halą, od strony alei Jana Pawła II, znajdziesz kilkadziesiąt stoisk z kwiatami. Przy okazji zakupów doświadczysz niepowtarzalnego klimatu warszawskiego targowiska – wielu sprzedawców działa tu od lat i ze stałymi klientami jest na Ty. Zaglądają tu też szefowie kuchni znanych warszawskich restauracji – może spotkasz któregoś z nich?

Plac Zbawiciela, nad którym góruje barokowy kościół św. Zbawiciela, to jedno z najmodniejszych miejsc Warszawy. Swoje siedziby mają tutaj popularne teatry, wydawnictwa literackie, a nawet klub komediowy. To tu ludzie kultury, hipsterzy, studenci i młodzież spotykają się w popularnych klubokawiarniach, restauracjach i pubach. Aby poczuć wielkomiejską atmosferę stolicy wstąp do jednej z knajpek z kuchnią międzynarodową lub polską albo popularnych lodziarni.

W tym miejscu sto lat temu mieściły się zakłady produkujące skutery i motocykle. Dziś Soho Factory jest jednym z najpopularniejszych centrów kulturalnych i rozrywkowych. W dawnych halach i magazynach na warszawskiej Pradze znajdziesz pracownie artystyczne, sklepy z polskim designem, restauracje, a nawet nowatorskie sceny teatralne. Sercem Soho jest Muzeum Neonów, w którym obejrzysz reklamy świetlne, które w latach 60. i 70. XX wieku zdobiły polskie ulice.

Lubisz miejsca z dala od zgiełku miasta? Odwiedź kameralną Saską Kępę na praskim brzegu. To miejsce jest tyglem kulturowym dzięki mającym tu swoje siedziby ambasadom wielu krajów oraz knajpkom prowadzonym przez imigrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Spacerując ulicą Francuską zwróć uwagę na tradycyjne pracownie zegarmistrzów i fotografów, które przeplatają się ze sklepami ze zdrową żywnością, kawiarniami i księgarniami. Lubisz naturę? Wybierz się również do Parku Skaryszewskiego, który jest idealnym miejsce na spacery, bieganie i odpoczynek nad stawami.

Nic dziwnego, że dziadkowie młodych warszawiaków omijali to miejsce z daleka. Przez długie lata gmach „Domu Partii” był siedzibą Komitetu Centralnego PZPR i miejscem skąd pierwsi sekretarze rządzili Polską. To tu urzędował podporządkowany Związkowi Radzieckiemu prezydent Polski Bolesław Bierut odpowiedzialny za komunistyczny terror i zbrodnie w okresie stalinizmu. Po zmianie ustroju budynek zajęła Giełda Papierów Wartościowych, dziś natomiast w jego podcieniach goszczą modne lokale gastronomiczne. Przyciągają amatorów rzemieślniczego piwa, pizzy czy bulionu oraz widokiem na pobliską palmę czy neon Muzeum Narodowego.