Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Warszawska Wisła

Takiej rzeki nie znajdziesz w innych europejskich stolicach! Na lewym brzegu możesz skorzystać z wielu rozrywek, smacznie zjeść i wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Prawa strona rzeki to część obszaru Natura 2000 – siedliska dla wielu gatunków ptaków zagrożonych wyginięciem. Czyste i zadbane plaże przyciągają amatorów sportów oraz wielbicieli leniwego wypoczynku.

Bulwary Wiślane to przyjazna przestrzeń dla wszystkich – także dla rowerzystów. Tarasy widokowe, miniplaża, oraz pawilony gastronomiczne ze smakami z całego świata – bulwary uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli.
Dodatkową atrakcją są przystanie rzeczne, skąd możesz ruszyć w rejs po Wiśle, by podziwiać panoramę Warszawy z innej perspektywy.

National Geographic i The Guardian uznały warszawskie plaże za jedne z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. Są one czyste i zadbane, przyciągają mieszkańców, turystów i amatorów sportu. Wybierz się na Poniatówkę, żeby na piasku pograć w siatkówkę; na Płytę Desantu, by popłynąć w rejs tradycyjną drewnianą łodzią; na Plażę Saska Kępa, by przy rozpalonym ognisku spędzić wieczór z przyjaciółmi.

Multimedialny Park Fontann zlokalizowany jest na lewym brzegu Wisły u stóp Starówki. Wybierz się na popołudniowe widowisko wodne, a w piątkowe i sobotnie wieczory – laserowy spektakl „woda, światło i dźwięk”.

Skwer I Dywizji Pancernej

W tej okolicy znajdziesz dwa wyjątkowe miejsca. Jednym z nich jest Muzeum Nad Wisłą – tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obejrzysz w nim wystawy prac polskich i zagranicznych artystów.
Nieopodal mieści się budynek Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego nagrodzony licznymi wyróżnieniami. Koniecznie udaj się do ogrodu dachowego podzielonego na kilka części różniących się formą, kolorem, zapachem i nastrojem.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 55/66

Centrum to prawdziwy raj dla miłośników nauki – nie tylko najmłodszych. Możesz tu samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, obejrzeć pokaz w Planetarium i odwiedzić Teatr Wysokich Napięć.

W okolicy zobacz pomnik Syrenki – symbolu Warszawy.

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20

Na miłośników przyrody czeka ekologiczna ścieżka, biegnąca wzdłuż prawego brzegu Wisły. Możesz ją pokonać rowerem miejskim Veturilo. Po drodze zobaczysz liczne gatunki ptaków i zwierząt, a także odpoczniesz na jednej z dzikich plaż z widokiem na miejski skyline, Stare i Nowe Miasto oraz Powiśle.

Zobacz najnowocześniejszy i największy stadion w Polsce. Odbywają się tu nie tylko mecze, ale też wielkie wydarzenia: koncerty gwiazd światowego formatu, międzynarodowe konferencje, targi i imprezy sportowe. Zimą stadion zamienia się w największe w Polsce zimowe miasteczko z lodowiskami, górką lodową, torem do curlingu i największym w stolicy krytym skateparkiem. 

al. ks. J. Poniatowskiego 1

Między brzegami rzeki kursują bezpłatne promy, umożliwiające szybką przeprawę. Oczywiście, o ile pozwala na to stan wody. Wybierz się w rejs statkiem czy motorówką żeby obejrzeć Warszawę z  innej perspektywy.

W dużej mierze Wisła zachowała swój dziki charakter, tworząc malownicze wyspy, które są niezbędnym siedliskiem dla ginących gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia pasjonatom ornitologii uda się zobaczyć kormorany, zimorodki i czaple w ich naturalnym otoczeniu.