Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Centrum Nauki Kopernik

Prawdziwy raj dla miłośników nauki, nie tylko dzieci! Możesz tu odkrywać tajemnice natury, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i świetnie się przy tym bawić. W Centrum Nauki Kopernik nie pytaj o przewodnika. Tutaj każdy ma się poczuć jak badacz i odkrywca, a ci nie robią doświadczeń pod czyjeś dyktando. Samodzielnie przeprowadzisz tu doświadczenia, przekonując się, jak twoje zmysły pozwalają Ci odbierać świat.
Sprawdzisz możliwości swojego ciała, wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje. Setki eksponatów w Strefie Eksperymentowania pomogą Ci zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem.

Na wystawie „Przyszłość jest dziś” przeniesiesz się do świata z końca XXI wieku. W jej pierwszej części, zatytułowanej „Cyfrowy mózg”, dowiesz się, jak działają sieci neuronowe, spotkasz się ze swoim maszynowym sobowtórem, zobaczysz w pełni autonomiczny samochód, a także poznasz wirtualną kompozytorkę AIVĘ.

W drugiej, nazwanej „Misja: Ziemia”, odbędziesz spacer w czasie i przekonasz się, jakie zmiany zaszły w ziemskiej atmosferze na skutek działań człowieka.

Ostatnia z nich, „Człowiek 2.0”, prezentuje m.in. mikroroboty, które w przyszłości mogą zastąpić lekarstwa czy prototyp dodatkowego trzeciego kciuka.​

W Teatrze Wysokich Napięć obejrzysz niecodzienny spektakl z elektrycznymi wyładowaniami w roli głównej i bezpiecznie naelektryzujesz się do napięcia 20 tys. woltów. Jeśli lubisz wyzwania zajrzyj do Majsterni. Wyposażony w niezbędne materiały skonstruujesz most lub pojazd latający.

Nie pomiń Teatru Robotycznego. Występujące w spektaklu humanoidy potrafią nie tylko mówić czy gestykulować, ale również wyrażać uczucia.
Koniecznie wybierz się do Planetarium Centrum Nauki Kopernik i zobacz niezwykłe pokazy.

Widok na Centrum Nauki Kopernik z ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, spacerują ludzie, zieleń, dzień, lato.
Centrum Nauki Kopernik, fot. Filip Kwiatkowski