Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Łazienki Królewskie

Ten rozległy ogród to ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery, gdzie wśród przepięknej przyrody i architektury odpoczniesz od zgiełku miasta. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Nazwa kompleksu pochodzi od XVII-wiecznej łaźni polskiego szlachcica, przebudowanej w XVIII wieku na pałac. Tu w Pałacu Na Wyspie król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach. Dziś jest to muzeum, w którym można podziwiać obrazy z królewskich kolekcji.

Na terenie Łazienek zobaczysz także oranżerie, amfiteatr, teatr dworski, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Pałac Myślewicki oraz liczne wolnostojące rzeźby.

Od wiosny do późnej jesieni tutejsze ogrody są pełne kwiatów. Atrakcją parku są też wiewiórki i pawie oraz kaczki i łabędzie.

Jeśli odwiedzasz Warszawę latem, koniecznie weź udział w jednym ze słynnych Koncertów Chopinowskich, które odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00, od 19 maja do 29 września. Przyjdź pod pomnik Chopina, usiądź na trawie i ciesz się muzyką. Zimą natomiast wybierz się na spacer Aleją Chińską, wzdłuż której zobaczysz kilkumetrowe, świetliste postacie w strojach z epoki.

Na pierwszym planie dziewczyna z chłopakiem siedzą nad brzegiem stawu, za taflą wody zabytkowy budynek w otoczeniu drzew, przed którym stoją ludzie.
Łazienki Królewskie, Pałac na Wyspie, fot. m.st. Warszawa