Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Trakt Królewski

Warszawa od wieków była siedzibą polskich władców. Poznaj Warszawę z czasów ich panowania, odwiedzając eleganckie pałace i ogrody, a w szczególności imponujące rezydencje na Trakcie Królewskim: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie.

W odbudowanym po II wojnie światowej Zamku Królewskim, siedzibie polskich władców od XVI wieku, zobaczysz cenne eksponaty, m.in. insygnia i trony królewskie czy obrazy słynnych malarzy, m.in. Rembrandta, Canaletta i Matejki. Nad placem Zamkowym góruje kolumna upamiętniająca króla Zygmunta III Wazę, która jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie oraz pierwszą kolumną osoby świeckiej wzniesioną w nowożytnej Europie. Skieruj się w stronę Wisły, by odpocząć w dwupoziomowych ogrodach zamkowych z elementami sztuki ogrodowej z różnych epok.

Pałac Krasińskich to najznamienitsza barokowa rezydencja arystokracji. Została wzniesiona pod koniec XVII wieku, a otaczający ją ogród jest miejscem spacerów. Znajdziesz tam piękne alejki i kwieciste klomby, fontannę, miejsca do odpoczynku czy gry w szachy. Zwróć uwagę na odrestaurowaną barokową bramę wejściową od strony ulicy Bohaterów Getta.

Oto największy z warszawskich pałaców. Wzniesiony w XVII wieku, pełnił różne funkcje: od miejsca zgromadzeń publicznych, balów i widowisk teatralnych po siedzibę władz państwowych. Na początku XIX wieku gościł tu Napoleon Bonaparte, a także ośmioletni Fryderyk Chopin, który w pałacu dał swój pierwszy koncert. Obecnie gmach jest siedzibą prezydenta Polski. Wejścia do pałacu „strzegą” pomnik księcia Józefa Poniatowskiego oraz cztery kamienne lwy.

Rozległy plac był dziedzińcem pałacu Saskiego – wzniesionej w XVIII wieku rezydencji królów Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Jedynie fragment środkowej części przetrwał II wojnę światową. W tym miejscu żołnierze pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tuż za nim znajduje się Ogród Saski – pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce. Zwróć uwagę na piękne, barokowe rzeźby, XIX-wieczny zegar słoneczny oraz fontannę, która powstała w związku z budową w mieście pierwszej sieci wodociągowej.

Pałac Kazimierzowski znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Położony malowniczo na skraju skarpy wiślanej budynek pełnił początkowo rolę królewskiej willi na przedmieściu. Rezydowali tu m.in. królowie: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski z żoną Marią Kazimierą i królowie z dynastii saskiej. Natomiast król Stanisław August Poniatowski przekształcił posiadłość na uczelnię dla szlacheckiej młodzieży i nadał jej nazwę Szkoły Rycerskiej. W latach 1817-1831 w gmachu funkcjonowało Liceum Warszawskie, do którego uczęszczał Fryderyk Chopin.

Budowę Zamku Ujazdowskiego rozpoczął w XVII wieku król Zygmunt III Waza i uczynił z niego swoją letnią rezydencję. Obecnie to miejsce spotkań koneserów sztuki. Mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej. Obejrzyj w nim wystawy twórców z Polski i z zagranicy i weź udział w wydarzeniach teatralnych, muzycznych i literackich.

W parku w Łazienkach znajdziesz oranżerię, amfiteatr i ogród chiński. Warto zwiedzić klasycystyczny Pałac na Wyspie, w którym znajdują się obrazy z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Jeśli w Warszawie jesteś latem, weź udział w słynnych niedzielnych Koncertach Chopinowskich pod pomnikiem Fryderyka Chopina.

Barokowa perełka Warszawy, nazywana „polskim Wersalem”, to letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marysieńki. Pałac to przede wszystkim atrakcyjne muzeum wnętrz z XVII, XVIII i XIX w. z Galerią Portretu Polskiego. Ogrody pałacowe to idealne miejsca dla spacerowiczów, biegaczy i rodzin. Odwiedzając wilanowski park zimą, dzięki fantazyjnym iluminacjom, poczujesz się jak na królewskim dworze.