Trakt Królewski
Warszawa od wieków była siedzibą polskich władców. Poznaj Warszawę z czasów ich panowania, odwiedzając eleganckie pałace i ogrody, a w szczególności imponujące rezydencje na Trakcie Królewskim: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie.
W odbudowanym po II wojnie światowej Zamku Królewskim, siedzibie polskich władców od XVI wieku, zobaczysz cenne eksponaty, m.in. insygnia i trony królewskie czy obrazy słynnych malarzy, m.in. Rembrandta, Canaletta i Matejki. Nad placem Zamkowym góruje kolumna upamiętniająca króla Zygmunta III Wazę, która jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie oraz pierwszą kolumną osoby świeckiej wzniesioną w nowożytnej Europie. Skieruj się w stronę Wisły, by odpocząć w dwupoziomowych ogrodach zamkowych z elementami sztuki ogrodowej z różnych epok.
- pl. Zamkowy 4
Pałac i Ogród Krasińskich
Pałac Krasińskich to najznamienitsza barokowa rezydencja arystokracji. Została wzniesiona pod koniec XVII wieku, a otaczający ją ogród jest miejscem spacerów. Znajdziesz tam piękne alejki i kwieciste klomby, fontannę, miejsca do odpoczynku czy gry w szachy. Zwróć uwagę na odrestaurowaną barokową bramę wejściową od strony ulicy Bohaterów Getta.
- pl. Krasińskich 5
Pałac Prezydencki
Oto największy z warszawskich pałaców. Wzniesiony w XVII wieku, pełnił różne funkcje: od miejsca zgromadzeń publicznych, balów i widowisk teatralnych po siedzibę władz państwowych. Na początku XIX wieku gościł tu Napoleon Bonaparte, a także ośmioletni Fryderyk Chopin, który w pałacu dał swój pierwszy koncert. Obecnie gmach jest siedzibą prezydenta Polski. Wejścia do pałacu „strzegą” pomnik księcia Józefa Poniatowskiego oraz cztery kamienne lwy.
- ul. Krakowskie Przedmieście 48/50
Plac Piłsudskiego i Ogród Saski
Rozległy plac był dziedzińcem pałacu Saskiego – wzniesionej w XVIII wieku rezydencji królów Augusta II Mocnego i Augusta III Sasa. Jedynie fragment środkowej części przetrwał II wojnę światową. W tym miejscu żołnierze pełnią wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tuż za nim znajduje się Ogród Saski – pierwszy publiczny ogród miejski w Polsce. Zwróć uwagę na piękne, barokowe rzeźby, XIX-wieczny zegar słoneczny oraz fontannę, która powstała w związku z budową w mieście pierwszej sieci wodociągowej.
- pl. Piłsudskiego
Pałac Kazimierzowski
Pałac Kazimierzowski znajduje się na terenie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Położony malowniczo na skraju skarpy wiślanej budynek pełnił początkowo rolę królewskiej willi na przedmieściu. Rezydowali tu m.in. królowie: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski z żoną Marią Kazimierą i królowie z dynastii saskiej. Natomiast król Stanisław August Poniatowski przekształcił posiadłość na uczelnię dla szlacheckiej młodzieży i nadał jej nazwę Szkoły Rycerskiej. W latach 1817-1831 w gmachu funkcjonowało Liceum Warszawskie, do którego uczęszczał Fryderyk Chopin.
- ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Budowę Zamku Ujazdowskiego rozpoczął w XVII wieku król Zygmunt III Waza i uczynił z niego swoją letnią rezydencję. Obecnie to miejsce spotkań koneserów sztuki. Mieści się tu Centrum Sztuki Współczesnej. Obejrzyj w nim wystawy twórców z Polski i z zagranicy i weź udział w wydarzeniach teatralnych, muzycznych i literackich.
- ul. Jazdów 2
W ogrodzie w Łazienkach znajdziesz oranżerię, amfiteatr i ogród chiński. Warto zwiedzić klasycystyczny Pałac na Wyspie, w którym znajdują się obrazy z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Jeśli w Warszawie jesteś latem, weź udział w słynnych niedzielnych Koncertach Chopinowskich pod pomnikiem Fryderyka Chopina.
- ul. Agrykola1
Barokowa perełka Warszawy, nazywana „polskim Wersalem”, to letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego i jego ukochanej żony Marysieńki. Pałac to przede wszystkim atrakcyjne muzeum wnętrz z XVII, XVIII i XIX w. z Galerią Portretu Polskiego. Ogrody pałacowe to idealne miejsca dla spacerowiczów, biegaczy i rodzin. Odwiedzając wilanowski park zimą, dzięki fantazyjnym iluminacjom, poczujesz się jak na królewskim dworze.
- ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16