Śladami socrealistycznej Warszawy
W stylu socrealistycznym po II wojnie światowej w Polsce budowano pomniki, gmachy instytucji publicznych, a nawet całe kwartały ulic. W Warszawie przykładami tego stylu są: Pałac Kultury i Nauki oraz zabudowa osiedli mieszkaniowych: Muranowa i MDM-u. Chcesz poczuć klimat dawnych lat? Odwiedź Muzeum Neonów i Muzeum życia w PRL lub wybierz się na wycieczkę po mieście klasycznymi pojazdami z czasów komunizmu.
Pałac Kultury i Nauki, wzniesiony w latach 50., jest jednym z najwyższych budynków w Polsce (237 metrów) i współczesną ikoną miasta. Spacerując wokół Pałacu, odnajdziesz charakterystyczne dla tego okresu monumentalne figury przedstawiające chłopów, robotników i naukowców. W Pałacu działają: teatry, kino, muzea. Koniecznie wjedź na taras widokowy na XXX piętrze i zobacz panoramę Warszawy, w tym spektakularne drapacze chmur i oba brzegi Wisły.
- pl. Defilad 1
Socrealistyczne osiedla: Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa (MDM) i Muranów
MDM i Muranów to klasyczne przykłady architektury socrealistycznej. Oba osiedla zbudowano w latach 50. XX wieku. MDM obejmuje rejon placu Konstytucji, ulicy Marszałkowskiej i ulicy Waryńskiego. Na elewacjach budynków, podobnie jak w przypadku Pałacu Kultury i Nauki, zobaczysz płaskorzeźby przedstawiające kobiety z dziećmi czy robotników.
Muranów powstał na gruzowisku getta. Projekt obejmował budowę mieszkań, szkół, żłobków, przedszkoli i kin. Zwróć uwagę na charakterystyczne monumentalne bramy, które można zauważyć już na początku ulicy gen. Władysława Andersa.
- pl. Konstytucji 1
Przygotuj się na prawdziwą podróż w czasie! W tym niezwykłym muzeum zobaczysz pamiątki z epoki socjalizmu: typowe mieszkanie, a w nim kuchnię, łazienkę, kącik dziecięcy czy sportowy; sklep z legendarnymi pustymi półkami, saturator i biuro partyjnego Komitetu Centralnego. Jest również ekspozycja o legendarnym związku zawodowym „Solidarność”.
Na koniec zwiedzania skosztuj słynnej Oranżadki Grochowskiej i zagraj w planszówki z epoki.
- ul. Piękna 28/34
- mzprl.pl
W poprzemysłowym kompleksie Soho Factory mieści się unikatowe na skalę europejską muzeum z reklamami świetlnymi, które projektowali w latach 60. i 70. polscy plastycy. W muzeum zobaczysz kilkadziesiąt neonów, które niegdyś zdobiły sklepy, domy handlowe i kawiarnie w całej Polsce. Obejrzyj także zdjęcia z ich oryginalnych lokalizacji oraz poznaj proces ich tworzenia.
- ul. Mińska 25
- www.neonmuzeum.org
Wycieczki pojazdami z czasów komunizmu
Wybierz się na przejażdżkę klasycznymi pojazdami z czasu komunizmu, które przed laty jeździły po ulicach polskich miast. Wsiądź do kultowego jelcza – autobusu zwanego z powodu swojego kształtu ogórkiem lub minibusu Nysa 522, wypożycz fiata 126p (tzw. malucha) i wybierz się na wycieczkę po mieście.