Warszawa w 3 dni
W trzy dni nie tylko zobaczysz najważniejsze zabytki Warszawy, ale też poczujesz atmosferę miasta. Poznasz królewskie historie, usłyszysz o heroicznej walce Polaków podczas II wojny światowej i zobaczysz ślady kultury żydowskiej. Na koniec wybierz się na warszawską Pragę, uchodzącą za najbardziej autentyczną część miasta.
1. dzień:
Ten przepiękny, rozległy ogród to ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. W Łazienkach znajdują się oranżerie, amfiteatr, a nawet ogród chiński. Warto zwiedzić klasycystyczny Pałac na Wyspie, którego wnętrza zachwycają pięknym wystrojem i skrywają galerię obrazów. Atrakcją ogrodu są też wiewiórki i pawie.
Ogród znany jest również z Koncertów Chopinowskich, które od 19 maja do 29 września odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 16.00. Przyjdź pod pomnik Chopina, usiądź na trawie i ciesz się muzyką.
- ul. Agrykoli 1
Oto najbardziej reprezentacyjna trasa miasta, łącząca dawne rezydencje królewskie. Rozpoczyna się przy Placu Zamkowym i biegnie przez Krakowskie Przedmieście do Łazienek Królewskich i dalej aż do Wilanowa. Po drodze zobaczysz wiele zabytkowych kościołów, parków i pałacyków.
Wzdłuż ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat usytuowane są m.in. Pałac Prezydencki, zabytkowy kampus Uniwersytetu Warszawskiego, piękne kościoły i kamienice. Dalej ciągną się eleganckie i zielone Aleje Ujazdowskie, przy których zobaczysz budynki ambasad i ministerstw. Historyczną trasę kończy pałac w Wilanowie. Zimą trakt rozbłyska światełkami wielkiej iluminacji.
Stare Miasto i Zamek Królewski – 3h
Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!
Na Rynku Starego Miasta spotkasz warszawską Syrenkę – oficjalny symbol miasta. Zobacz barbakan, dzwon na ulicy Kanonia i przespaceruj się wzdłuż murów, koniecznie zwiedź też Zamek Królewski. W dawnej siedzibie polskich władców oprócz apartamentów zobaczysz obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.
2. dzień:
Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia wydarzenie, które zmieniło oblicze stolicy – Powstanie Warszawskie 1944 roku. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej.
Posłuchaj opowieści powstańców, zobacz, jak się czuli przemieszczający się kanałami żołnierze i obejrzyj z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”. Koniecznie zwróć też uwagę na powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”.
- ul. Grzybowska 79
Dzielnica, która przetrwała II wojnę światową, uchodzi dziś za najbardziej autentyczną i klimatyczną część miasta. To jedno z ulubionych miejsc młodych, kreatywnych warszawiaków. Znajdziesz tu ciekawą architekturę łącząca industrialne zabytki z nowoczesnością, a także modne knajpki, galerie sztuki oraz warte uwagi Muzeum Warszawskiej Pragi.
Muzeum mieści wspaniałą kolekcję ponad 830 tysięcy eksponatów ze wszystkich epok, od antyku do współczesności. Znajdziesz tu dzieła sztuki polskiej i światowej, w tym takie perełki jak „Pomarańczarka” Aleksandra Gierymskiego czy gigantyczna „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Obejrzyj unikatowe rzeźby w Galerii Sztuki Średniowiecznej oraz największą w Europie kolekcję zabytków kultury i sztuki nubijskiej. Nie przegap też wystaw czasowych.
- Al. Jerozolimskie 3
Takiej rzeki nie znajdziesz w innych europejskich stolicach! Z pełnymi życia bulwarami sąsiaduje tu naturalny, pełen dzikich ptaków brzeg. Latem po lewej stronie Wisły kuszą modne bary i kluby, knajpki i imprezy plenerowe. Uwielbiają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Warto też wybrać się na jedną z miejskich plaż czy na rejs po Wiśle.
Bulwary wiślane to świetne miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową. Punkt widokowy, kawiarenki i bary, rzucające cień pergole, latarnie w kształcie żagli, mini-plaża i trampoliny… W bulwarach zakochają się i dorośli, i najmłodsi! Promenada dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.
3. dzień:
To fascynujące miejsce, które przywraca pamięć o bogatej, tysiącletniej historii dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Interaktywna wystawa zabierze cię w podróż przez wieki, na przykład na uliczki przedwojennego żydowskiego miasteczka, gdzie przenikały się dwie kultury. Sam budynek muzeum zachwyca architekturą i jest prawdziwą wizytówką nowoczesnej Warszawy.
- ul. Anielewicza 6
Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Poczujesz się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który mieszkał w pałacu razem ze swoją ukochaną Marysieńką. Przespaceruj się po parku i wnętrzach pałacu, obejrzyj galerię portretu i posłuchaj opowieści o wielkich miłościach. Zabytek razem z ogrodem zachował niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Zimą ogród migocze tysiącami lampek, zamieniając się w Królewski Ogród Światła.
- ul. St. Kostki Potockiego 10/16
To jeden z najwyższych i najbardziej rozpoznawalnych budynków w Warszawie. Widać go z niemal każdego miejsca w stolicy. Skąd się wziął? Był to dar narodu radzieckiego dla Polaków.
Zwiedzając go, wjedź koniecznie na taras widokowy na 30. piętrze i zobacz przepiękną panoramę miasta z wysokości 114 metrów. W pałacu działają też teatry, kino, muzea, modne knajpki oraz główny punkt Warszawskiej Informacji Turystycznej.
- pl. Defilad 1