Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Warszawskiej Pragi

Mieści się w odrestaurowanym zespole zabytkowych kamienic przy ulicy Targowej 50/52, obok legendarnego Bazaru Różyckiego. Zobaczysz tu imponującą makietę XVIII-wiecznej Pragi, archiwalne fotografie i pamiątki przekazane instytucji przez samych mieszkańców.

Jedną z ciekawszych wystaw jest sala ze skarbami rodem z dawnego bazaru – widok popularnych zabawek i pamiątek wywoła ciepłe wspomnienia w niejednym zwiedzającym.

Historia samych kamienic też jest interesująca. Jedna z nich – dom Jana Krzyżanowskiego – została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku i jest najstarszym zachowanym domem mieszkalnym na Pradze. W innej niegdyś funkcjonował żydowski dom modlitwy, o czym świadczą polichromie przedstawiające znaki zodiaku, Żydów modlących się pod Ścianą Płaczu oraz grób Racheli w Betlejem.

Kamienice przy drodze. Pierwsza z prawej jednopiętrowa w kolorze kremowym z tabliczką z napisem 50/52. Obok po lewej stronie dwupiętrowa w kolorze pomarańczowym. Przed kamienicami znajduje się chodnik, którym idą przechodnie. Na chodniku stoi małe drzewo.
Muzeum Warszawskiej Pragi, fot. Filip Kwiatkowski