fb pixel

Wiosna w Warszawie

Wiosna to jedna z najlepszych pór roku, by odwiedzić Warszawę. To idealny czas, aby zrelaksować się nad Wisłą, uprawiać sporty w plenerze oraz wziąć udział w popularnych wydarzeniach. Sprawdź nasze zestawienie wiosennych propozycji.

Odkryj uroki zielonej Warszawy odwiedzając jeden z kilkudziesięciu tutejszych parków i ogrodów.

W Łazienkach Królewskich, letniej rezydencji ostatniego króla Polski, nie tylko zobaczysz jak przyroda budzi się do życia, ale także nakarmisz wiewiórkę lub zrobisz sobie zdjęcie z jednym z miejscowych pawi.

W upalny dzień idź do ogrodów Zamku Królewskiego – czekają tu na Ciebie liczne fontanny i labirynty z wysokich na 6 metrów żywopłotów. Czy wiesz, że znajdują się one w miejscu, w którym kilkaset lat temu płynęła Wisła? Na deser zostaw sobie wycieczkę do Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Tutejsze dywany kwiatowe przyprawią Cię o zawrót głowy, może trafisz również na czas, w którym zakwitają miejscowe magnolie?

Odwiedź również uwielbiane przez samych warszawiaków Pole Mokotowskie z licznymi drzewami owocowymi, Ogród Saski z okazałą, zabytkową fontanną, Ogród Krasińskich, czy znajdujący się po prawej stronie Wisły Park Skaryszewski.

Jeśli jesteś spragniony dodatkowych wrażeń wybierz się do jedynego w swoim rodzaju ogrodu dachowego BUW. Podzielono go na kilka części, różniących się formą, kolorem i zapachem. Połączone ścieżkami i mostkami tworzą one pełen zakamarków labirynt. Rozpościera się stąd też wspaniały widok na całą Warszawę.

Wybierz się na przejażdżkę jednym z tysięcy miejskich rowerów Veturilo. Wypożyczysz je na jednej z całodobowych stacji zlokalizowanych m.in. przy skrzyżowaniach ulic i stacjach metra.

W parkach, w okolicach placów zabaw czy obiektów sportowych znajdziesz jedną z wielu plenerowych siłowni. Niezależnie od pory dnia czy nocy poćwiczysz na niej korzystając z sześciu specjalnych urządzeń: wyciskacza, wahadła, biegacza, twistera, orbitreka i wioślarza. Wstęp wolny. Czy jesteś już gotowy na trening?

W Warszawie znajdziesz też świetne warunki do biegania rekreacyjnego. Na przebieżkę możesz wybrać jeden z parków albo malowniczą ścieżkę biegnącą w naturalnym lesie po prawej stronie Wisły. Jeśli lubisz wyzwania weź udział w jednej z imprez biegowych np.: Półmaraton Warszawski lub Bieg Konstytucji.

Zobacz w jak niezwykły sposób miasto łączy ludowe tradycje wielkanocne z nowoczesnością. Już na tydzień przed Wielkanocą, w Niedzielę Palmową spotkasz mieszkańców niosących wierzbowe gałązki ozdobione bukszpanem i suchymi kwiatami – to polska wersja palmy święconej w tym dniu w kościołach. W przedświąteczny piątek Traktem Królewskim podąża Centralna Droga Krzyżowa – średniowieczne nabożeństwo polegające na odtworzeniu ostatniej drogi Jezusa. Dzień później warszawiacy udają się do kościoła z wiklinowymi koszykami w ręku aby święcić umieszczone w nich pokarmy. Nazajutrz podzielą się nimi ze swoimi bliskimi przy świątecznym śniadaniu. Aby skosztować tych świątecznych przysmaków wystarczy wybrać się na jeden z wielkanocnych jarmarków. Zlokalizowane w różnych punktach miasta oferują regionalne wypieki i wędliny, a także ozdoby i wyroby ludowego rękodzieła. Możesz też wziąć udział w jednym ze świątecznych festiwali muzycznych – Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena lub folkowym festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Zrelaksuj się nad Wisłą – rzeką, jakiej nie znajdziesz w innych europejskich stolicach. Spacerując ciągnącymi się wzdłuż rzeki bulwarami obejrzysz położone na skarpie Stare Miasto oraz Multimedialny Park Fontann, Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Po drodze czekają na Ciebie altany z leżakami, kamienne ławy, siedziska z konarów drzew, punkt widokowy czy mini plaża.

W maju promenada zaczyna tętnić życiem: otwierają się sezonowe kluby i bary, rusza weekendowy targ kulinarny Slow Market z potrawami z różnych stron świata, a na Wiśle rozpoczyna działanie żegluga rzeczna. Darmowymi promami przeprawisz się na drugą, nieuregulowaną stronę rzeki słynącą z naturalnej roślinności i plaż uznanych przez National Geographic za jedne z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. Kiedy tylko robi się cieplej stają się one idealnym miejscem do wypoczynku i piknikowania.

Jedzenie na powietrzu smakuje lepiej. Idź na targ śniadaniowy i spróbuj regionalnych specjałów, dań kuchni egzotycznych, autorskich potraw czy produktów z upraw ekologicznych. Przy okazji możesz, poćwiczyć fitness albo wziąć udział w ciekawym warsztacie lub zwyczajnie wyciągnąć się na leżaku i oddać się myśleniu o niebieskich migdałach.

Po południu skocz na bulwary wiślane i działający na nich w weekendy wielokulturowy targ kulinarny Slow Market. Dania z różnych stron świata serwowane przez doświadczonych restauratorów i niezależnych kucharzy, duży wybór słodkości i naturalnych napojów oraz bliskość popularnych klubów sprawia, że cieszy się on niesłabnącą popularnością.

Wieczorem wybierz się na Nocny Market. Działający na peronach nieczynnego dworca kolejowego, przyciąga potrawami z najodleglejszych zakątków świata. Posłuchasz tu też muzyki, a jak przyjdzie Ci ochota zafundujesz sobie fryzurę w barber shopie lub tatuaż.

Letni sezon rozrywkowy startuje podczas tzw. długiego weekendu przypadającego na pierwsze dni maja. To wtedy ruszają widowiskowe pokazy „woda-światło-dźwięk” w Multimedialnym Parku Fontann. Odbywają się one w piątkowe i sobotnie wieczory. Wkrótce potem rozpoczynają się Juwenalia – doroczne święto studentów warszawskich uczelni. Piękna pogoda i świetne koncerty polskich artystów to doskonały pomysł na spędzenie majowego weekendu.

Jeszcze większe emocje czekają na Ciebie podczas Orange Warsaw Festival. Dwudniowa impreza gromadzi co roku kilkadziesiąt tysięcy fanów najrozmaitszej muzyki od popu przez rock, R&B, hip-hop aż po elektroniczną.

Jeśli gustujesz w nieco spokojniejszych rytmach wybierz się do Łazienek. To tutaj w każdą niedzielę przed pomnikiem Fryderyka Chopina odbywają się osławione recitale jego muzyki w wykonaniu wybitnych pianistów z całego świata.

W połowie maja masz jedyną w roku okazję zwiedzenia warszawskich atrakcji nocą. Podczas Nocy Muzeów zobaczysz je za darmo i wejdziesz do miejsc niedostępnych na co dzień, np. fabryki czekolady, Filtrów Warszawskich czy podziemnego salonu książęcego z XVIII wieku.

Jeśli lubisz eksperymenty i jesteś ciekawy świata koniecznie odwiedź Piknik Naukowy, największą taką imprezę plenerową w Europie. Kilkaset instytucji naukowych, badawczych i uczelni prezentuje osiągnięcia współczesnych uczonych zapraszając do udziału w niezwykle ciekawych doświadczeniach.