Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Konkurs Perełki Warszawy 2021

Znamy już zwycięzców pierwszej edycji konkursu Perełki Warszawy! 

W wyniku oceny łącznej Jury oraz publiczności (poprzez głosowanie na grupie Perełki Warszawy na portalu Facebook) nagrody w pierwszej edycji konkursu Perełki Warszawy otrzymali:

🥇 Pierwsze miejsce: “Śródmieście Lokalne” – Tomasz Obiński
🥈 Drugie miejsce: “Szlak przemysłowej Woli z przełomu XIX i XX wieku” – Aleksander Figielski
🥉 Trzecie miejsce: “Echa industrialnego Kamionka” – Karolina Dąbek

Nagrodę publiczności zdobyła trasa: “Śródmieście Lokalne” – Tomasz Obiński

Gratulujemy zwycięzcom!

Prezentujemy trasy spacerowe finalistów pierwszej edycji konkursu Perełki Warszawy. Zejdź z utartego szlaku i zobacz jakie skarby kryją różne dzielnice Warszawy. Odwiedzisz m.in. przemysłową Wolę, boczne uliczki Śródmieścia i dziki brzeg Wisły. Dowiesz się gdzie można spotkać ducha, gdzie znajduje się pomnik Światowida, oraz poznasz miejsca związane ze Stefanem Kisielewskim.

Konkurs Perełki Warszawy miał na celu gromadzenie, opisanie i promowanie tras spacerowych po mniej znanych atrakcjach Warszawy, rozlokowanych poza utartym szlakiem w różnych dzielnicach miasta.

Stołeczne Biuro Turystyki (organizator) zaprosiło Warszawską Organizację Turystyczną do wsparcia projektu w roli partnera będącego łącznikiem z branżą turystyczną. Dzięki tej współpracy udało się zaoferować wyjątkowe i wartościowe nagrody dla Finalistów. Założeniem organizatorów było zachęcenie lokalnej społeczności do promowania Warszawy, w zamian dając uczestnikom konkursu możliwość wygrania nagród, dzięki którym mogli poczuć się jak turyści w swoim mieście. Nagrodami były noclegi w luksusowych hotelach, wycieczki z przewodnikiem, zaproszenia na zwiedzanie muzeów i galerii oraz zestaw warszawskich souvenirów.

Otrzymaliśmy ponad 60 zgłoszeń, spośród których Jury w składzie: Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras, Robert Karwowski z Biura Marketingu Miasta oraz Magdalena Świderska-Harrison z Warszawskiej Organizacji Turystycznej wyłoniło 10 Finalistów. Prezentacje ich szlaków można było obejrzeć podczas transmisji Finału na stronie Go to Warsaw.

W ramach Konkursu powstała też grupa Perełki Warszawy, w ramach której każdy może się dzielić informacjami o ciekawych miejscach w Warszawie, perełkach często poukrywanych, mało znanych, ale atrakcyjnych pod względem turystycznym. Zapraszamy do grupy: https://www.facebook.com/groups/perelkiwarszawy 

Należało przygotować trasę spacerową składającą się z 3-5 miejsc atrakcyjnych pod względem historycznym, estetycznym, kulturalnym lub przyrodniczym i uzasadnić swój wybór opisem składającym się z maksymalnie 900 znaków ze spacjami. Czy łączy je jakaś historia? Motyw przewodni? A może to są po prostu Perełki dzielnicy i trzeba je zobaczyć? Liczył się pomysł. Każdemu zgłoszeniu towarzyszyło 3-5 zdjęć własnego autorstwa, przedstawiających każdą wymienioną atrakcję.

Nagrody główne:

 • Nocleg w Hotel Bristol, a Luxury Collection Hotel, Warsaw i kolacja z lampką musującego wina w tajemniczym ogrodzie Belle Epoque z widokiem na Warszawę dla dwóch osób
 • Nocleg i kolacja dla dwóch osób w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria
 • Nocleg dla dwóch osób w Hotelu Hilton Warsaw City
 • Każdy Laureat (miejsca 1-3) otrzyma również voucher na wycieczkę Nyską po nietypowych atrakcjach Warszawy z firmą Adventure Warsaw. 1 voucher uprawnia do 1 wycieczki Nyską dla maksymalnie 6 osób, np. rodziny lub przyjaciół

Nagroda publiczności:

 • Kolacja dla dwóch osób w Hotelu Warszawa
 • Zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego m. st. Warszawy z przewodnikiem dla 2 osób

Nagrody dla wszystkich 10 finalistów:

 • Bilety do Muzeum Warszawy i Muzeum Łazienki Królewskie
 • Oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Chopina
 • Oprowadzanie kuratorskie po nowej wystawie Agnieszki Polskiej „plan Tysiącletni” – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 • Upominki z Muzeum Warszawy
 • Torciki Wedlowskie (limitowana edycja „Perełki Warszawy”)
 • Upominki warszawskie
 • Słoiczki miodu z miejskich pasiek