Śródmieście lokalnie
Zapraszamy na trasę po spokojniejszym, lokalnym Śródmieściu. Zaczynamy na placu Bankowym z widokiem na Błękitny Wieżowiec. W tym miejscu stała Wielka Synagoga. Została ona wysadzona przez Niemców dnia 16 maja 1943 roku, co było ostatnim aktem niszczenia getta żydowskiego w Warszawie.
Z gwarnego placu kierujemy się na południe i skręcamy w lekko senną ulicę Elektoralną, przy której znajdziemy zabytkowy, dziewiętnastowieczny gmach byłego szpitala św. Ducha. Obecnie jest to siedziba Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Przechodzimy do Hal Mirowskich i odkrywamy jeden z najpopularniejszych targów zarówno przed- jak i powojennej Warszawy. To tu przyjeżdżają ludzie z całego miasta po ulubione produkty, miejsce cały czas tętni życiem.
Parkiem Mirowskim docieramy do ulicy Grzybowskiej i skręcamy w ulicę Próżną, przy której zachowały się dziewiętnastowieczne kamienice. Próżna przed wojną w dużej mierze była zamieszkała przez Żydów (rejon nazywany dzielnicą żydowską), w czasie okupacji znalazła się w granicy getta. Nieprzypadkowo znalazł się tu mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego przedstawiający Warszawę żydowską. Jego dzieło znajdziecie na tyłach kamienicy pod adresem Próżna 12.