Deser

Znane powiedzenie mówi, że na deser ma się osobny żołądek. A na pewno zawsze powinno znaleźć się miejsce na jeden z typowych dla Warszawy słodkich przysmaków.

Gdy najdzie Was ochota na coś słodkiego, zajrzyjcie do piekarni lub cukierni, by kupić na wynos pączka. Polskie pączki, w odróżnieniu np. od amerykańskich, mają kształt lekko spłaszczonych kulek wielkości pięści, we wnętrzu których kryje się słodkie nadzienie, zwykle z konfitury z róży lub z powideł ze śliwek. Usmażone na rumiano, lukrowane lub posypane cukrem pudrem pączki to obowiązkowy przysmak na Tłusty Czwartek, kiedy to pod cukierniami ustawiają się długie kolejki.

Gdyby szukać najbardziej “warszawskiego” ciastka, tytuł ten zdobyłaby pewnie tzw. “wuzetka”, czyli kwadratowe ciastko z ciemnego czekoladowego biszkoptu, przełożonego bitą śmietaną i polanego polewą czekoladową. To, skąd pochodzi nazwa ciastka, nie jest pewne, ale jedna z popularnych wersji przypisuje ją nazwie ważnej arterii Warszawy, Trasy WZ, znajdującej się przy Starówce.

Kilka lat temu Warszawa doczekała się innego słodkiego symbolu – zygmuntówki. Ciastko, które swoją nazwę zawdzięcza jednemu z najsłynniejszych warszawskich pomników, Kolumnie Zygmunta, zwyciężyło w konkursie na oficjalny deser stolicy. Migdałowe, zdobione bezą ciastko wypełnia mus czekoladowy, konfitura z żurawiny oraz bita śmietana.

Słodkie przysmaki na pewno umilą wędrówki po mieście, w planie których warto uwzględnić jedną z warszawskich kawiarni, których historię można liczyć w dziesiątkach lat. Atmosfery minionej epoki doświadczymy odwiedzając stylowe wnętrza Cafe Bristol czy Blikle, Pijalni Czekolady Wedla albo też urządzonej w stylu lat 60. kawiarni Lukullus.

W Warszawie znajdziecie też nowoczesne, butikowe cukiernie z wypiekami we francuskim stylu, z amerykańskimi pączkami oraz cukiernie specjalizujące się w deserach wegańskich lub bezglutenowych, a także lodziarnie proponujące lody przyrządzane tradycyjnymi metodami z naturalnych składników.