Warszawskie specjały
Co prawda Warszawa nie leży nad morzem, ale śledź od zawsze był miejscowym przysmakiem. Jadano go na wiele sposobów, zarówno w czasie postów, jak i na co dzień. Najznakomitszym przepisem jest śledź po warszawsku w oleju. To idealna zakąska do wódki.
To delikatne mięso z wieprzowych nóg gotowane wraz z warzywami, które zastygło w aromatycznej galarecie. Podawane jest z niewielką ilością octu i kromką chleba. Zamów nóżki jako przekąskę lub rozpocznij od nich ucztę w warszawskim stylu. To również dobra zakąska do wódki.
Każdy warszawiak zna smak kulek z ciasta na bazie ziemniaków, okraszonych słoniną z cebulką. To prawdziwie lokalna potrawa, z której słynęła niegdyś warszawska Praga – najlepsze pyzy sprzedawane były na świeżym powietrzu na słynnym Bazarze Różyckiego. Spróbuj pyz bez nadzienia lub z nadzieniem mięsnym.
Istnieje wiele odmian barszczu: chrzanowy, szczawiowy, ukraiński (z warzywami), jednak najpopularniejszy jest barszcz czerwony z buraków. Zamówisz go w każdej restauracji z polską kuchnią – często z dodatkami takimi jak krokiety czy uszka.
Ta zupa to kwintesencja kuchni polskiej. Jest to mięsny wywar zaprawiony zakwasem z żytniej mąki i podawany z jajkiem oraz białą kiełbasą. Pożywna zupa może być sytym obiadem i nie trzeba będzie zamawiać drugiego dania. Żur jest tradycyjną potrawą podawaną na Wielkanocne śniadanie.
Idealna zupa na lato. W chłodnym kefirze lub maślance znajdziesz świeże warzywa: rzodkiewkę, ogórka, buraki, botwinę i koperek. W upały większość restauracji z kuchnią polską ma chłodnik w menu. Pojawiają się też nowe wersje tej zupy, na przykład z awokado.
Myślisz o polskiej kuchni… i widzisz pierogi! Istnieje wiele rodzajów tego tradycyjnego dania: z mięsem, kapustą, grzybami, owocami, ziemniakami i twarogiem oraz kaszą. Pojawiają się też nowe rodzaje – z fetą, szpinakiem lub mozarellą. Pierogi bezwzględnie muszą znaleźć się w Twoim menu!
Ta potrawa gości na wszystkich polskich stołach i cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli więc chcesz skosztować tego, co Polacy jedzą na co dzień, wybierz z menu schabowego. W każdej restauracji serwującej polską kuchnię znajdziesz wiele wariacji na temat tego wieprzowego kotleta.
Koniecznie spróbuj tej prawdziwie warszawskiej potrawy! W aromatycznym, pikantnym rosole znajdziesz zaskakująco delikatne wołowe podroby. Flaczki zasmakują Ci szczególnie zimą, gdy zechcesz rozgrzać się i nabrać energii.
Kultowe, najbardziej warszawskie z ciastek. Jego nazwa pochodzi od trasy W-Z wybudowanej tuż po II wojnie światowej i przebiegającej pod Starym Miastem. Kakaowe ciasto przekładane śmietankowym kremem rozpływa się w ustach i jest obowiązkowym punktem w menu tradycyjnych kawiarni.
To kolejne prawdziwie warszawskie ciastko, tym razem o współczesnym rodowodzie. W jego skład wchodzi ciasto migdałowe, mus czekoladowy, konfitura z żurawiny, bita śmietana i beza. Nazwa pochodzi od króla Zygmunta III Wazy, który stoi na szczycie kolumny na Placu Zamkowym.
Słodki przysmak produkowany jest w jednej z najsłynniejszych polskich fabryk czekolady. Działa ona od lat na Pradze – dlatego nad dzielnicą często unosi się kuszący zapach. Wedel to jednak przede wszystkim pijalnie i klimatyczne sklepy. Spróbuj w nich gorącej czekolady, klasycznej lub w jednym z wielu ciekawych smaków, a na wynos weź Ptasie Mleczko i firmowy torcik czekoladowy.