fb pixel
Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Niepodległości

Mieści się w pałacyku z pierwszej połowy XVIII, zniszczonym podczas Powstania Warszawskiego. Po odbudowie, do roku 1990 był siedzibą Muzeum Lenina. Losy budynku poznasz zwiedzając ekspozycję “Historia Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów”.

Główną wystawa „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921” przedstawia okres 7 lat walk i zmagań, które doprowadziły do powrotu Polski na mapę Europy. W klimat ówczesnych nastrojów wprowadzi Cię minigaleria obrazów, prezentujących XIX-wieczną walkę o niepodległość. Wśród eksponatów znajdują się liczne dokumenty, zdjęcia, plakaty jak również kolekcja odznak, broni i pamiątek wojskowych. W oddzielnych salach poznasz działające w tym okresie obozy polityczne – jeden związany z Józefem Piłsudskim, drugi – Romanem Dmowskim, a także obejrzysz dokumenty dotyczące konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku.

Na wystawie „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu” zobaczysz reprodukcje pieczęci królewskich, ukazujące przemiany polskiego godła na przestrzeni wieków, a także monety, medale, sztandary i biżuterię patriotyczną z ostatnich 200 lat.

Nie omieszkaj zajrzeć również na wystawy „Kresy” i „+bezkresy+”. Pierwsza obejmuje pamiątki rodzinne, fotografie oraz osobiste dokumenty mieszkańców wschodnich terenów przedwojennej Polski jak również materiały związane z najpopularniejszą audycją radiową – Wesołą Lwowską Falą. Druga poświęcona jest zbrodni katyńskiej i losom kresowiaków, zesłanych w głąb Azji.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami:

Jasny, zabytkowy budynek. Przed nim znajduje się chodnik, po obu jego stronach rzeźby - popiersia mężczyzn oraz ławki.
Muzeum Niepodległości, fot. Filip Kwiatkowski