fb pixel
Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Cytadela Warszawska

Imponujących rozmiarów XIX-wieczna twierdza zbudowana w latach 1832-1836 na rozkaz cara Mikołaja I po stłumieniu powstania listopadowego. Miała wzmocnić kontrolę rosyjskich władz zaborczych nad miastem, zmusić Polaków do posłuszeństwa i przekonać ich o beznadziejności podjętych przez nich działań niepodległościowych. Oprócz garnizonu wojsk carskich znajdowało się tu ciężkie więzienie śledcze, w którym przetrzymywano i stracono tysiące polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów. Aby poznać ich losy odwiedź Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, w którym więziono między innymi członków Rządu Narodowego z Romualdem Trauguttem na czele oraz twórców niepodległej Polski, marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego.
Na terenie Cytadeli znajduje się również poruszające Muzeum Katyńskie poświęcone pamięci ponad 21 000 polskich oficerów i więźniów zamordowanych wiosną 1940 roku przez radziecką policję polityczną NKWD. Zwróć uwagę na budynek muzeum, który w 2017 roku był jednym z pięciu nominowanych do nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej. Znajdziesz go w południowo-wschodnim narożniku Cytadeli.
W sierpniu 2023 r. na terenie fortu została otwarta nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego, natomiast we wrześniu otwarte zostało Muzeum Historii Polski.

Brama wejściowa do Cytadeli Warszawskiej, ceglany mur z trzema zaokrąglonymi u góry wejściami, w wejściach po bokach kraty, po bokach środkowego wejścia czarne tablice, na murze biała nadbudówka z napisem BRAMA STRACEŃ, po bokach muru drzewa, a nad nim błękitne niebo
Cytadela Warszawska, fot. Filip Kwiatkowski