Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Zwiedzaj Warszawę wszystkimi zmysłami

Wystawy interaktywne i immersyjne robią furorę na całym świecie – także Warszawa ma swoją nowoczesną stronę, której warto przyjrzeć się z bliska. Ekspozycje nie ograniczają się jedynie do prezentowania dzieł sztuki, ale dzięki nowym technologiom stają się wciągającą opowieścią, której jesteśmy aktywną częścią. Nic więc dziwnego, że atrakcje i wystawy, które łamią przyjęte zasady, łamią iluzoryczną granicę pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, dając zwiedzającemu poczucie wpływu i uczestnictwa w futurystycznym doświadczeniu, potrafią być tak wciągające. I właśnie stawiając na doznania sensoryczne, zaglądamy do kilku warszawskich miejsc, w których nasze zmysły zostaną wystawione na próbę.

W samym centrum miasta w wyjątkowej przestrzeni interaktywnego melt museum rzeczywistość przestaje być tym, czym się wydaje. W 11 immersyjnych pomieszczeniach przygotowano wciągające wystawy multimedialne, które zacierają granice pomiędzy światami. Można zatracić się tam w geometrycznej głębi, wpaść w otchłań cząsteczek, zajrzeć do studni nieskończoności, dać się zwieść sztucznej inteligencji albo próbować wchodzić z nią w polemikę i dyktować jej swoje warunki. Tak czy inaczej, na wystawie „Artificial Dreams”, która będzie dostępna całe lato, można to robić w nieskończoność. Efekty specjalne jak np. dym, dźwięki czy lustra fascynują zarówno dzieci jak i dorosłych. Najmłodsi do 4 roku życia mogą odwiedzić muzeum za darmo.

Melt Museum, na ścianach wyświetlane multimedialne obrazy.
Melt Museum, fot. Łukasz Kopeć

W galerii immersyjnej Art Box Experience do września będzie można wybrać się w podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych artystek wszechczasów. „Frida Kahlo. Życie Ikony” to wystawa opowiadająca o meksykańskiej artystce za pomocą nowoczesnych technologii, w tym wirtualnej rzeczywistości (VR), pokazów audiowizualnych 360°, czy projekcji stereoskopowych (3D). W połączeniu z nowymi technologiami dostarcza niepowtarzalnych przeżyć zanurzenia się w pełen symboli świat wyobraźni artystki i jej otoczenie. Natomiast w ramach wakacyjnej akcji „Lato z Fridą” w wybrane dni galeria organizuje rodzinne warsztaty i oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie dostosowane dla dzieci w wieku 5-12 lat. Najmłodsi będą mieli okazję poznać bliżej słynny meksykański dom Fridy, dziką przyrodę Meksyku, bajecznie kolorowe stroje ludowe i przede wszystkim jej pełne kolorów obrazy.

Na objazdowej wystawie „Umysł przyłapany” prezentowanej aktualnie Centrum Nauki Kopernik zobaczymy 20 eksponatów, które zmuszają do refleksji nad naszą percepcją. Mózg w porozumieniu ze zmysłami odbiera bodźce, które musi jakoś zinterpretować. Okazuje się, że czasem mu to nie wychodzi, bo… ulega emocjom. Dostarcza nam nieprawdziwych informacji, a nawet oszukuje. Dlaczego tak się dzieje? To jedna z jego tajemnic, którą można poznać podczas zwiedzania tej interaktywnej wystawy.

Immersyjna wystawa poświęcona Fridzie Kahlo, na ścianie wyświetlone cyfrowe obrazy.
Wystawa 'Frida Kahlo. Życie Ikony' w Art Box Experience, fot. Łukasz Kopeć

Miłośnicy twórczości Gustava Klimta już tylko do 7 lipca br. mogą podziwiać w Soho Art Center setki prac artysty na wystawie immersyjnej. Połączenie arcydzieł Klimta z najnowocześniejszą technologią, tworzy niezapomniane doświadczenie.

Nasze zmysły pobudzi również Multimedialny Park Fontann, który skradła się z czterech fontann, w tym – w tym ponad 350 dysz: paraboliczne, wulkan, piruety – i prawie 300 reflektorów LED. Zestaw ten z połączeniu z wyświetlanymi obrazami i muzyką zapewniają niezapomniane wrażenia. Pokazy odbywają się w piątki i soboty do końca września.

Immersyjna wystawa poświęcona twórczości Gustava Klimta, na ścianach i podwieszanych ekranach wyświetlone cyfrowe obrazy artysty.
Wystawa 'KLIMT - The Immersive Exhibition' w Soho Art Centre, fot. Łukasz Kopeć