fb pixel

Willa Żabińskich

Umów się na zwiedzanie willi Jana Żabińskiego, zoologa i wieloletniego dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego. W czasie II wojny światowej wraz z rodziną ukrywał on w swoim domu osoby potrzebujące pomocy, głównie zbiegłych z getta Żydów. Zobaczysz tu między innymi taki sam fortepian, jak ten, na którym grała pani Antonina Żabińska, przekazując w ten sposób nielegalnym lokatorom sygnały o niebezpieczeństwie.

W piwnicy, będącej właściwą kryjówką uciekinierów, znajduje się salka pamięci Magdaleny Gross, autorki wielu rzeźb zwierzęcych. Obejrzysz tu także filmy o przedwojennej dzielnicy żydowskiej i działalności właścicieli willi. Na ścianach wypisane są nazwiska osób uratowanych przez państwa Żabińskich. Ci, którzy dzięki nim ocaleli z holokaustu, świadczyli później w Instytucie Yad Vashem o ich heroizmie. Szacuje się, że dzięki pomocy małżonków ocalało nawet 300 ludzi. Za swoje czyny Antonina i Jan zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Niezwykła historia spisana przez żonę dyrektora posłużyła za kanwę książki „Azyl” Diane Ackerman. Na jej podstawie powstała hollywoodzka produkcja o tym samym tytule.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami:

Biały, piętrowy dom w otoczeniu drzew. Przed nim krzewy z kwitnącymi kwiatami. oraz aleja, którą idzie młoda kobieta.
Willa Żabinskich, fot. m.st. Warszawa