Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Ukryte perełki warszawskiego Muranowa

Warszawa to miasto, które kryje wiele niezwykłych historii, a dzielnica Muranów jest tego najlepszym przykładem. Zapraszam na spacer, w trakcie którego odkryjesz wyjątkowe miejsce w stolicy. Spacery w stylu slow, czyli lepsze poznanie konkretnego fragmentu miasta to idealny sposób na zanurzenie się w historii i zieleni Muranowa.

Muranów został odbudowany na zgliszczach getta warszawskiego. Po II wojnie światowej, podczas odbudowy Warszawy, gruz zburzonych budynków został wykorzystany do budowy nowych domów. Zwróć uwagę na ukształtowanie terenu na Muranowie. Pagórki oraz schody, które mijasz, to są właśnie gruzy z getta.

Dzielnica ta jest pełna zieleni. Dlatego swój spacer rozpocznij w Ogrodzie Krasińskich. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków, założony w XVII wieku. Przed drugą wojną światową, ze względu na bliskie sąsiedztwo z dzielnicą żydowską, park cieszył się dużą popularnością wśród warszawskich Żydów. To tutaj dyskutowano o przyszłości, ale również można było rozsmakować się w bajglach. Pamiątką po tamtych czasach jest przepiękna brama prowadząca do parku.
Nieopodal tej bramy znajduje się wyjątkowy barokowy Pałac Krasińskich z przepięknymi wnętrzami, wzniesiony w latach 1677-1683, od niedawna otwarty dla zwiedzających.

Pałac Krasińskich w Ogrodzie Krasińskich, na rabatach kwitną kwiaty, z fontanny tryska woda, po lewej stronie kwitnący kasztanowiec, dzień, wiosna.
Pałac Krasińskich, fot. Rafał Motyl, m.st. Warszawa

W trakcie dalszej wędrówki po Muranowie warto zatrzymać się na chwilę przy słynnej mirabelce (rośnie w pobliżu pomnika Żołnierza Armii Polskiej przy ul. gen. Władysława Andersa) – drzewie, które przetrwało wojnę, czasy getta oraz powojenną odbudowę. Mirabelka została nawet opisana przez znanych polskich pisarzy.

Kolejnym symbolem dzielnicy jest szlak murali. Te barwne dzieła sztuki ulicy opowiadają historie mieszkańców, wydarzenia historyczne oraz pobudzają nas do refleksji nad pamięcią. Warto zwrócić uwagę na mural upamiętniający język esperanto i jego twórcę Ludwika Zamenhofa. To przecież tu, na Muranowie narodziła się idea języka, który miał połączyć wszystkich ludzi. Parę kroków dalej zobaczysz mural z sową i atomem. On z kolei przypomina o Marii Skłodowskiej-Curie. Mało osób wie, ale ta słynna podwójna noblistka właśnie mieszkała w tej części miasta.

Spacerując dalej ulicą Nowolipki zwróć uwagę na ceglaną wieżę kościoła. Jest jeden z niewielu budynków, które przetrwały zniszczenie getta i na zawsze pozostanie świadkiem i symbolem zniszczenia oraz odbudowy Warszawy.

Muranów jest dzielnicą, którą trzeba odkrywać bez pośpiechu. Pośród licznych pomników upamiętniających najtragiczniejsze wydarzenia z karty dziejów warszawskich Żydów, znajdziesz mnóstwo galerii sztuki współczesnej prowadzonych przez najlepszych polskich artystów. To tu historia splata się z teraźniejszością.

Autor: Katarzyna Jankowska, przewodniczka warszawska

Widok z lotu ptaka na dzielnicę Muranów. Na pierwszym planie duży budynek w kształcie podkowy. W środku okręgu i przed budynkiem zielone drzewa. W tle wieżowce centrum Warszawy. Słoneczny dzień, lato.
Muranów, fot. Łukasz Kopeć