fb pixel

Muzeum Wódki

Mieści jedną z największych na świecie kolekcji przedmiotów związanych z historią narodowego trunku Polaków. Wśród blisko 10 000 eksponatów znajdują się oryginalne alkohole sprzed lat (najstarszy z nich to likier ziołowy pochodzący z końca XIX wieku) jak również historyczne butelki, karafki, kieliszki, książki, winiety, karty alkoholi, reklamy, etykiety, szyldy, fotografie, grafiki pochodzące z blisko 180 polskich fabryk wódek. Zobaczysz tu takie perełki jak kieliszek Napoleona Bonaparte, autentyczną manierkę armii francuskiej z okresu jej marszu na Moskwę czy pierwszy na świecie podręcznik barmański z 1863 roku. Natomiast w części „polskiej” papierośnicę Józefa Baczewskiego – właściciela słynnej rodzinnej fabryki we Lwowie, uznawanego za ojca polskiego nowoczesnego gorzelnictwa. Ekspozycja  poprowadzi Cię przez historię wytwarzania wódki w naszym kraju: od pierwszych gdańskich manufaktur z 1598 roku, przez początek nowoczesnej produkcji przemysłowej we Lwowie w 1782 roku, rozkwit branży na przełomie XIX i XX wieku, 20-lecie międzywojenne, II wojnę światową, PRL aż po współczesność.

Całości wrażeń dopełniają ekspozycje tematyczne prezentujące historię kieliszka, ewolucję butelki, świat towarzyszącej wódce reklamy no i… degustacja osiągnięć najważniejszych producentów.

Muzeum jest częścią konceptu Dom Wódki, w którego ramach działa restauracja i koktajl bar.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami:

Budynek z jasnożółtą fasadą. Pośrodku znajdują się drzwi wejściowe w brązowym kolorze. Nad nimi napis MUZEUM WÓDKI utworzony z białych rurek. Po obu stronach drzwi na kratach okiennych czarne plakaty przedstawiające kielich i puchar.
Muzeum Wódki, fot. Filip Kwiatkowski