Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Letnie brzmienia Starówki

To, prawdopodobnie, najmłodsze Stare Miasto na świecie najpełniej odsłania swój urok w wakacyjnym słońcu. Spacerując brukowanymi uliczkami trudno uwierzyć, że misternie zdobione kamieniczki to efekt powojennej rekonstrukcji. Skalę odbudowy doceniło UNESCO uznając cały ten obszar za światowe dziedzictwo kultury. W letnie weekendy pulsuje muzyką, przyciągając amatorów dobrej rozrywki w plenerze.

W każdą sobotę lipca i sierpnia, Rynek Starego Miasta wypełnia się ludźmi. Punktualnie o 19 na scenę wychodzi konferansjer, a chwilę potem rozlegają się dźwięki muzyki jazzowej. Darmowa impreza – Jazz na Starówce – odbywa się w tym miejscu co roku i właśnie świętuje swoje trzydziestolecie. W przeszłości można tu było posłuchać za free Archiego Vernona Sheppa czy Billa Evansa. W tym roku pojawi się m.in. Emmet Cohen Trio, The Mark Whitfield Organ Quartet, Christian Sands Trio, Fabrizio Bosso Quartet.

Skieruj się w stronę sceny i zatrzymaj obok posągu kobiety z rybim ogonem, trzymającej tarczę i miecz. To warszawska Syrenka – legendarna opiekunka miasta nad Wisłą. Wsłuchaj się w muzykę, wpatrując się w otaczające rynek kamienice. Zwróć uwagę na Muzeum Warszawy, które znajduję się bezpośrednio za sceną. Połączenie piękna architektury i subtelnych dźwięków daje niespotykany flow. Jeśli masz ochotę spróbować lokalnej kuchni poszukaj miejsca w jednym z ogródków. Zwłaszcza, że stamtąd słychać muzykę równie dobrze.

Widok z lotu ptaka na plac Zamkowy, Zamek Królewski i Stare Miasto, w tle Wisła i most gdański, spacerują ludzie, słoneczny dzień, lato.
Stare Miasto, fot. Cezary Warś

Po kilku bisach koncert się skończył, ale przecież Starówka nie kończy się na rynku. Wejdź w odchodzącą od niego ulicę Nowomiejską. Miń legendarny bar kawowy Murzynek, a po chwili dojdziesz do ceglanych murów i Barbakanu. To jedyne, oprócz staromiejskich piwnic, pozostałości średniowiecznych budowli. Idąc dalej, po prawej stronie zobaczysz białą kamienicę z pamiątkową tablicą. Tutaj urodziła się jedna z najsłynniejszych kobiet świata, dwukrotna noblistka – Maria Skłodowska-Curie. Jeszcze chwila i staniesz na dużym placu. To drugi warszawski rynek – centrum Nowego Miasta, założonego ponad 100 lat później niż Stara Warszawa. W ostatni weekend czerwca zamienia się on w scenę dla grup teatralnych. Podczas tegorocznego festiwalu Sztuka Ulicy cyrkowe popisy przy dźwiękach muzyki zaprezentują trupy z Polski, Ukrainy i Korei Południowej. Ta ostatnia poprowadzi też paradę odbywającą się na Placu Zamkowym.

Przejdź przez rynek i dojdź do ulicy Kościelnej, przy której stoi jeden z najstarszych warszawskich kościołów – Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Zatrzymaj się na skraju skarpy, a obejrzysz niecodzienne widowisko. Na dole w rytm nieśmiertelnych hitów Abby wznoszą się raz po raz słupy wody. To Multimedialny Park Fontann, idealne miejsce na ochłodę. Wieczorem, w piątki, soboty i święta odbywa się tu show światła, dźwięku i wody. W tym roku na wodnym ekranie pojawiają słynne szwedzkie gwiazdy popu. Tutaj też każdego roku cała Warszawa wita lato podczas imprezy plenerowej „Wianki nad Wisłą”. W tym roku impreza odbędzie się 22 czerwca. Energetyczny, rockowy koncert pt. „Dźwięki wolności” rozpocznie się o godzinie 20 i potrwa aż do północy. Poprzedzi go jak zwykle piknik nawiązujący do słowiańskich obchodów Nocy Kupały. Jeśli lubisz tańce i śpiewy ludowe albo chcesz dołączyć do wspólnego wodowania wianka na Wiśle to coś dla Ciebie.

Na spragnionych spokojniejszych klimatów czeka jeszcze Archikatedra św. Jana, w której codziennie oprócz niedziel i świąt odbywają koncerty organowe. Usiądź w chłodnych wnętrzach historycznej budowli i posłuchaj arcydzieł w wykonaniu wirtuozów tego instrumentu.

Warszawa niewątpliwie jest piękna o każdej porze roku, jednak letnie brzmienia Starówki na długo pozostają w pamięci.

Multimedialny Park Fontann, fontanny tryskają wodą, spacerują ludzie, inni odpoczywają na murkach otaczających fontanny, na ławkach i na trawie, w tle drzewa i bloki mieszkalne, dzień, lato.
Multimedialny Park Fontann, fot. Tomasz Nowak