fb pixel

Jesienią otwarcie nowej siedziby MSN-u

25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na placu Defilad. Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń, potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum. Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się będzie z akcji performatywnych, społecznych i edukacyjnych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Swoje propozycje przygotuje muzealne wydawnictwo oraz otwarte po raz pierwszy kino, równolegle będzie też realizowany bogaty program publiczny.

Weekend otwarcia. Kolekcja w dwóch odsłonach: 25 października i 21 lutego

Otwarcie i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to przede wszystkim prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek. Wyeksponowanie wybranych dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o której opowie podczas otwarcia jej twórca Thomas Phifer. Wydarzenie będzie zapowiedzią pierwszej wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej, której wernisaż zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.

Widok na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej od trony ulicy Marszałkowskiej, biała elewacja, przed budynkiem rosną drzewa, wzdłuż ulicy zaparkowane samochody, w tle Pałac Kultury i Nauki, nowoczesne biurowce oraz dźwig budowlany, słoneczny dzień, lato
Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej, fot. Marta Ejsmont

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ma szanse stać się w krótkim czasie wizytówką stolicy. Budynek zaprojektowany przez nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 4 tys. m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Galerie usytuowane na najwyższej kondygnacji z rozproszonym światłem słonecznym, doświetlą rozmieszczone w dachu świetliki. Charakterystycznym punktem budynku jest przestronna klatka schodowa.

Na parterze będzie działać kawiarnia oraz muzealna księgarnia. W budynku powstanie kino z widownią na 150 osób, autorskim repertuarem filmowym oraz programem wydarzeń towarzyszących. Zrekonstruowane zostanie także legendarne, zaprojektowane przez Oskara Hansena, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – z historycznym i nowoczesnym wyposażeniem ponownie stanie się miejscem pracy i wymiany doświadczeń kolejnych pokoleń artystek i artystów. W MSN-ie znajdą się również pracownie konserwatorskie, magazyny dzieł sztuki i archiwa. Osoby pracujące skorzystają z nowych pomieszczeń administracyjno-technicznych. Przestrzeń przy Muzeum zaplanowana została jako „forum” – zacienione dzięki posadzonym drzewom miejsce spotkań i działań kulturalnych, łącznik pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim.

Wnętrze budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej, widok klatki schodowej
Widok klatki schodowej w budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Marta Ejsmont