Zapraszamy na spacer po Starówce
Zacznijmy od Rynku Starego Miasta, który stanowi centralny punkt Starówki. Czy wiesz, że w przeszłości znajdował się tu ratusz Warszawy? Później zaś funkcjonowało tu targowisko. W czasie II wojny światowej Rynek, podobnie jak pozostała część Starówki, został zniszczony w 90%. Kolorowe kamienice, które teraz możesz podziwiać, to efekt odbudowy, która była możliwa dzięki entuzjazmowi architektów i wysiłkowi całego narodu. Odbudowa rozpoczęła się w 1949 roku, a uroczyste oddanie nastąpiło zaledwie cztery lata później. To bezprecedensowe wydarzenie zostało uhonorowane wpisaniem Starówki na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dziś Rynek tętni życiem przez cały rok. Znajdziesz tu klimatyczne kawiarnie oraz restauracje – w tym legendarną restaurację Bazyliszek. To także idealne miejsce na wieczorne spacery, kiedy światła latarni tworzą niepowtarzalny, bajeczny klimat. A jeśli przyjedziesz tu w okresie Bożego Narodzenia możesz pojeździć na łyżwach na lodowisku!
Zwiedzając Starówkę koniecznie zajrzyj do Muzeum Warszawy, a poznasz to miasto od podszewki. Zaplanuj sobie dodatkowe dwie godziny na prawdziwą lekcję historii! Na wystawie stałej jest aż 22 gabinetów prezentujących przedmioty: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach. Nie bez powodu tytuł wystawy to „Rzeczy warszawskie” (ang. The Things of Warsaw). Poznanie biografii poszczególnych przedmiotów to klucz do zrozumienia burzliwych dziejów Warszawy. Miłośnikom malarstwa gorąco polecam Gabinet Portretów i Gabinet Widoków Warszawy. W Gabinecie Pomników Warszawskich można zobaczyć miniatury pomników autorstwa Władysława Miecznika – to świetna okazja, żeby spojrzeć na kolumnę Zygmunta z góry i przyjrzeć się królowi z bliska. W Gabinecie Detali Architektonicznych poznacie poruszającą historię delfina z Villi Regia, a w Gabinecie Syren odkryjecie aż 100 różnych przedstawień warszawskiej syrenki. No i oczywiście koniecznie warto wejść na punkt widokowy i spojrzeć na panoramę starówki! Wspinaczka na górę jest naprawdę warta wysiłku.
Wszystkie obiekty na wystawie mają opisy w języku angielskim, ponadto dostępny jest audioguide w języku angielskim. Na stronie muzeumwarszawy.pl/en/ znajdziesz szczegółowe opisy wystaw po angielsku, a pod tym linkiem godziny otwarcia i informacje nt. biletów: muzeumwarszawy.pl/en/visit/. We wrześniowe niedziele o 14.00 odbywają się oprowadzania po angielsku ‘Museum Tales of Warsaw’ w cenie biletu – warto z nich skorzystać!
Będąc w Muzeum, warto również obejrzeć wystawę czasową pt. „Sylwester „Kris” Braun. Fotograf od powstania”. Znajdziesz ją w Gabinecie Fotografii, na I piętrze. Sylwester Braun był jednym z najważniejszych fotografów Powstania Warszawskiego – zbrojnego zrywu Polaków przeciw Niemcom w 1944 roku. Na wystawie prezentowane są oryginalne odbitki dokumentujące dramat powstania zniszczeń Warszawy. Wystawa pozwala prześledzić szlaki, którymi fotoreporter przemierzał walczącą Warszawę i zobaczyć bohaterstwo walczących żołnierzy. W Muzeum każdego roku otwiera się kilka wystaw czasowych – aktualny rozkład i opis wystaw znajdziesz na stronie muzeumwarszawy.pl/wystawy/.
Po wyjściu z Muzeum obejrzyj koniecznie inne ważne punkty Starego Miasta. Jego urok, fascynująca historia i piękne detale na kamienicach sprawiają, że spacer po tej części stolicy będzie niezapomniany przeżyciem. W samym centrum Rynku stoi pomnik Syreny, która jest ważnym symbolem Warszawy. Legenda głosi, że Syrena, pół kobieta, pół ryba, strzeże miasta przed niebezpieczeństwami. Cokół pomnika wyrasta z wody w niewielkim basenie, w której przepięknie odbijają się fasady kamienic. To miejsce idealne do zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Czy wiesz, że ten pomnik jest kopią XIX-wiecznej rzeźby autorstwa Konstantego Hegla? A gdzie się znajduje oryginał? W Muzeum Warszawy!
Kolejnym punktem jest Kolumna Zygmunta na placu Zamkowym, zaledwie kilka kroków od Rynku. Powstała na cześć króla Zygmunta III Waza w 1644 roku i jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie. Warto wiedzieć, że to właśnie Zygmunt III Waza był pierwszym królem, który przeniósł swoja rezydencję oraz administrację państwa do Warszawy. Tu odbywały się zjazdy sejmowe i elekcje królów. Pomnik został zniszczony tuż po wybuchu Powstania Warszawskiego. Całe szczęście, że sam posąg upadł w taki sposób, że nie uległ poważniejszym uszkodzeniom. Pomnik został odrestaurowany i uroczyście odsłonięty w 1949 roku. Dziś przestrzeń wokół kolumny jest bardzo popularnym miejscem spotkań.
Nasz spacer nie byłby kompletny bez obejrzenia Zamku Królewskiego. Ten barokowo-klasycystyczny zamek był niegdyś siedzibą królów i miejscem, gdzie zapadały najważniejsze decyzje państwowe. W 1791 roku została tu uchwalona Konstytucja 3 maja – pierwsza taka ustawa w Europie! Dziś jest to muzeum, w którym można podziwiać bogate wnętrza, dzieła sztuki oraz poznać burzliwą historię Polski.
Na tym kończymy naszą wycieczkę. A jeśli macie apetyt na więcej, zachęcamy do skorzystania ze specjalnego spaceru. Otwórz na smartfonie ten link i daj się porwać w kolejne fascynujące miejsca na Starówce! Spacer po tych miejscach to niezwykła podróż w czasie, która pozwoli Ci poczuć ducha przeszłości i zrozumieć współczesną Warszawę.
Autorka: Magdalena Zowsik, specjalistka ds. edukacji w Muzeum Warszawy
Konsultacja: Marta Zdanowska, starsza specjalistka ds. edukacji w Muzeum Warszawy