Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Jedna z najbardziej prestiżowych i największych galerii sztuki współczesnej w Polsce. Mieści się w pięknym zabytkowym budynku wzniesionym w latach 1898-1900 według projektu Stefana Szyllera.

Zachęta posiada cenną kolekcję polskiej sztuki powojennej. Na licznych wystawach prezentowano tu prace wybitnych artystów polskich i zagranicznych, między innymi: Jana Matejki, Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta, Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Paula Cezanne’a, Henri de Toulouse-Lautreca, Pabla Picassa, Maxa Ernsta, Jeana Dubuffeta, Kim Sooja, Yayoi Kusama, Fernanda Légera, a także, Aliny Szapocznikow, Romana Opałki, Mirosława Bałki, Jerzego Nowosielskiego, Katarzyny Kozyry, Krzysztofa Wodiczki i wielu innych.

Zachęta to również miejsce, w którym możesz wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń jak: promocje książek, spotkania z artystami, pokazy kinowe, koncerty, odczyty, sesje naukowe. Tu na pewno nie będziesz się nudzić!

Bogato zdobiona, zabytkowa budowla w białym kolorze. Pośrodku fasady znajduje się portyk z dwoma kolumnami zakończony od góry frontonem pokrytym płaskorzeźbami. Przed budynkiem znajduje się kwietnik.
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, fot. Filip Kwiatkowski