fb pixel

Stare i Nowe Włochy: Spacerem przez Miasto Ogród

Spacer zaczynamy w Forcie V „Włochy”. Wybudowany przez Rosjan w 1883 roku, jest jednym z fortów Twierdzy Warszawa. W 1909 roku wydano rozkaz o jego likwidacji, w skutek czego wysadzono kaponiery, ale reszta fortu zachowała się do dziś i pełni funkcję obiektu rekreacyjnego.

Następny przystanek to Park ze Stawami Cietrzewia. Powstały one z wyrobisk do wydobycia gliny dla pobliskiej cegielni. Po wyczerpaniu surowca, glinianki były używane jako lodownie, a następnie zostały wypełnione wodą i zyskały miano Stawów Cietrzewia – od nazwy jednej z przylegających do parku ulic.

Kolejne ciekawe miejsce znajdziemy po przejściu ze Starych, na Nowe Włochy. Jasny Dom to willa, w której od 1945 roku mieścił się areszt i siedziba NKWD. Kilka lat temu w jej piwnicach – dawnych celach – odkryto inskrypcje wykonane przez więźniów. Wskazują one na to, że w Jasnym Domu więzieni byli m.in. rotmistrz Witold Pilecki czy generał Emil Fieldorf „Nil”.

Tuż obok mieści się Park Kombatantów (z ławeczkami z okresu międzywojennego). We wrześniu 1944 roku hitlerowcy zgromadzili w nim ponad 4000 mężczyzn i wywieźli do obozów koncentracyjnych w ramach represji. Po Powstaniu znajdował się w nim obóz przejściowy, z którego wysiedlonych Warszawiaków wywożono do Pruszkowa.

Sam park skrywa jeszcze jedną atrakcję. Jest to XVII-wieczny pałacyk, pełniący przez lata rolę rezydencji Koelichenów. Na początku II wojny światowej przez kilka miesięcy działał w nim szpital, a od 1947 roku mieści się w nim włochowska biblioteka.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Magdalena Łoboda
Fort V we Włochach. Widok na ceglany, budynek forteczny. Przed nim zielony cyprys. Na dachu zielona trawa. Całość otoczona młodymi drzewami. Dzień, lato.
Fort V Włochy, fot. Magdalena Łoboda