fb pixel

Saska Kępa mniej znana

Ukryta wśród drzew i piękna o każdej porze roku. Pełna interesujących budynków i willi zatopionych w tajemniczych ogrodach. Położona tak blisko Centrum i praskich sąsiadek, a jednocześnie tak odrębna i małomiasteczkowo lokalna.

  • Prawdziwa magia dzieje się w bocznych uliczkach Saskiej Kępy. Znajduje się tu m.in. Kolonia Łaskiego. Wzniesione w 1926 r. trzy ustawione w podkowę rzędy domów wzorowane były na tradycyjnych dworkach. Do dziś wyróżnia je elegancja i niesamowity klimat.
  • Katowicka – ulica z podręczników architektury! Znajdują się tu perełki awangardy międzywojennej. Jedną z nich jest budynek pod adresem Katowicka 7a z betonowo-szklaną klatką schodową projektu Stanisława Barylskiego i duetu Lachert-Szanajca z niecodziennym daszkiem przypominającym dziurawy ser.
  • Mało znaną, ukrytą perełką Saskiej Kępy jest ozdobna mozaika z motywem fal prawdopodobnie z lat 70. XX wieku, która zachowała się w Barze Alpejskim przy ul. Międzynarodowej 68 jako jeden z nielicznych reliktów socrealistycznej sztuki użytkowej.
  • Cukiernia Irena – kultowa cukiernia z długimi tradycjami przy ul. Zakopiańskiej 20, którą z pewnością kojarzy każdy mieszkaniec Saskiej Kępy i okolicznych osiedli. Słynie przede wszystkim z pączków i warszawskich wuzetek. 
  • Przy tłocznej ul. Francuskiej znajduje się niepozorne miejsce, które przyciąga uwagę przechodniów. Jest to Księgarnia Eureka (ul. Francuska 15), w której poza książkami mieszkają również… 2 ogromne koty rasy maine coon.
Autor propozycji trasy i zdjęć: Anna Puchta
Wnętrze kawiarni. Na pierwszym planie stoliki i krzesełka. Ściana bogato zdobiona kolorową mozaiką Na białej ścianie grantowe, pomarańczowe, zielone i brązowe mazy.
Saska Kepa, fot. Anna Puchta