Płatniczą przez Zdobycz Robotniczą

W Warszawie nie brakuje bajkowych miejsc na dłuższe i krótsze spacery z rodziną lub przyjaciółmi. Jednym z punktów godnych odwiedzenia jest z pewnością bielańska Zdobycz Robotnicza. Osiedle, które zostało wzniesione w latach 1926-1932 na zupełnym pustkowiu, dziś w dzień przyciąga urokiem niskiej, dworkowej zabudowy, wieczorem zaś wabi światłem gazowych latarń. Człowiek wkraczający tu po raz pierwszy z blokowiska lub zatłoczonej stołecznej ulicy poczuć się może jak w dwudziestoleciu międzywojennym.

Zwiedzanie zaczynamy od stacji metra Stare Bielany, udając się w kierunku ulicy Płatniczej. Zobaczymy za chwilę szereg niskich domków w stylu dworkowym zaprojektowanych przez Janusza Dzierżawskiego dla pracowników Zakładów Amunicyjnych „Pocisk”. Spore wrażenie, szczególnie nocą, na turyście mogą zrobić zabytkowe gazowe latarnie. Zostały one przeniesione z centrum Warszawy i zamontowane przy ul. Płatniczej w latach 30. XX wieku.

Sercem osiedla jest plac Konfederacji – sprawiający wrażenie rynku prowincjonalnego miasteczka. Naprzeciwko szeregu kamieniczek z lat 20. XX wieku znajduje się kościół św. Zygmunta, został on jednak wzniesiony w latach 1976-1980 i stylistycznie odstaje od reszty zabudowy.

Na koniec warto wspomnieć o znanych osobach, które niegdyś mieszkały przy ulicy Płatniczej – są to aktorka Krystyna Sienkiewicz oraz piosenkarka Kora Jackowska. Obie panie zostały upamiętnione muralami znajdującymi się na ścianach budynków przy pobliskiej ulicy Żeromskiego.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Paweł Cichocki
Kolaż dwóch zdjęć przedstawiających budynki z muralami. Na pierwszym przedstawiona jest Kora Jackowska, na drugim Krystyna Sienkiewicz. Artystki namalowane są w kolorach czarnym, białym i szarym. Otaczają je czerwone róże.
Płatniczą przez Zdobycz Robotniczą, fot. Paweł Cichocki