OCH(cool)tura
Jak sama nazwa wskazuje, to będzie „cool” wycieczka po Ochocie i jej kulturze – trasa po mojej ukochanej dzielnicy! Ochota jest często pomijana – jednak ta spokojna i przytulna okolica ma wiele do zaoferowania!
Przystanek 1: Budynek Dworca PKP Warszawa Ochota
Obowiązkowy obiekt dziedzictwa kulturowego, wpisany na listę zabytków architektury nowoczesnej.
2: ul. Tarczyńska
Spokojna i przytulna ulica – moje ulubione miejsce na Ochocie. To tutaj Och-mieszkańcy spotykają się i pozdrawiają, piją kawę w Parę Osób, czy chodzą na pizzę w Drugim Dnie. Znajduje się tu piękny budynek w stylu art déco z 1912 r., dawna fabryka (i szkoła) z czerwonej cegły z 1914 r. oraz imponujący modernistyczny budynek z lat 60-tych.
3: Plac Narutowicza
Serce Ochoty – tętniący życiem plac będący świadkiem historii. Znajduje się tu najpiękniejszy budynek na Ochocie (Dom dochodowy Pocztowej Kasy Oszczędności, w którym podpisano rozkaz o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego), słynny Akademik (najstarszy akademik w Polsce, w którego piwnicy mieściło się więzienie podczas II wojny światowej), popularne miejsce na brunch (Waffle bar) i pyszne włoskie specjały (Heritage).
4: okolice ul. Filtrowej: Stacja Filtrów, ul. Kromera, park Wielkopolski
Tutaj mamy przykład architektury przemysłowej – Filtry Warszawskie. Po drugiej stronie znajduje się ulica Kromera z estetyczną neoklasycystyczną zabudową z półokrągłymi oknami (znak firmowy Ochoty). Tuż za rogiem znajduje się Ogród Sue Ryder, który prowadzi do Parku Wielkopolskiego, gdzie Och-mieszkańcy cieszą się ciszą i spokojem.
5.: Pole Mokotowskie
Z Parku Wielkopolskiego prowadzi wiadukt na Pole Mokotowskie. Wbrew nazwie, 71% powierzchni tego parku znajduje się na Ochocie. Jest tam wiele pięknych miejsc – moje ulubione to Biblioteka Narodowa i Ścieżka Kapuścińskiego!