Nieznane perełki Ursynowa

Ursynów dzisiaj kojarzy się z blokami wielkiej płyty rażącymi monotonią. Jednakże jeśli dobrze się rozejrzymy odnajdziemy tam wiele zabytkowych, nieco zapomnianych perełek.

Naszą wędrówkę zaczynamy od terenów wokół kościoła św. Katarzyny. Parafia, założona przy tej świątyni w 1238 roku, jest najstarszą na terenie obecnej Warszawy. Warto wspomnieć, że wówczas sama Warszawa jeszcze nie istniała. W kościele znajduje się wiele pamiątek historycznych jak na przykład krzyż na który królowi Władysławowi Jagielle przysięgało wierność rycerstwo przed bitwą pod Grunwaldem. Przy budynku kościoła możemy natknąć się na figurkę Matki Bożej która w czasie wojny znajdowała się na terenie getta przy kościele Wszystkich Świętych. W 1942 roku, podczas Wielkiej Akcji Likwidacyjnej, została wyniesiona z obszaru getta w uroczystej procesji. Tereny u podnóża kościoła są również ciekawe. Znajdowała się tam rezydencja zwana Gucin-Gajem, której częścią jest tunel biegnący pod wzgórzem kościelnym, w którym w XVIII wieku spotykała się masoneria.

Kolejnym punktem na naszej trasie jest pałac w którym mieści się siedziba rektora SGGW. W XIX wieku mieszkał tu Julian Ursyn Niemcewicz. Pierwotnie chciał on nazwać swoją posiadłość Ameryka lub Waszyngton, jednak ze względów politycznych zdecydował się na nazwę Ursynów, pochodzącą od jego przydomka rodowego. Koło pałacu rośnie orzech pochodzący z plantacji Jerzego Waszyngtona.

Następnym punktem naszej wycieczki jest Dąb Mieszko I, najstarszy i drugi co do wielkości dąb szypułkowy w województwie mazowieckim. Obwód jego pnia to około 845 cm!

Naszą wędrówkę kończymy w okolicach ulicy Moczydłowskiej. Znajdują się tam ruiny stajni dawnego folwarku Moczydło. To właśnie tutaj były hodowane i trenowane konie biorące udział w warszawskich gonitwach. Obok ruin znajduje się budynek nawiązujący kształtem bryły do stajni, mieszczący Ośrodek Wsparcia i Integracji. W okolicy znajduje się również Wzgórze Trzech Szczytów, zwane potocznie Górką Kazurką, miejsce aktywnego wypoczynku Ursynowian.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Krzysztof Rudaś
Kościół św Katarzyny, zbudowany w stylu gotyku mazowieckiego, z wieżą z lewej strony. Zapada zmrok, lato.
Kościół św. Katarzyny, fot. Krzysztof Rudaś