fb pixel

Nie wychodź z cienia! Druga warstwa Śródmieścia

Centrum Warszawy pulsuje intensywnością, oszałamia mieszanką architektonicznych stylów i kusi miejskimi rozrywkami. Są jednak miejsca-przejścia, gdzie w jednej chwili można znaleźć się w zupełnie innym świecie. Jeden z takich portali znajduje się w Al. Jerozolimskich przy wejściu na stację Warszawa-Powiśle.

By zanurzyć się w przestrzeń wypełnioną zielenią i dalekimi perspektywami, wystarczy zejść w dół skarpy. Po chwili zza drzew wyłoni się budynek z adresem Smolna 6. Powstał w XIX w. jako „barak chirurgiczny” im. cara Aleksandra II. Był to jeden z pierwszych obiektów szpitala Rosyjskiego Czerwonego Krzyża i jako jedyny przetrwał do dziś. Aktualnie mieści Klub Bankowca.

Idąc dalej koroną skarpy, ujrzymy ogrodową fasadę XIX-wiecznego Pałacu Zamoyskich zaprojektowanego przez Leandra Marconiego w „kostiumie” francuskim. Obecnie swoją siedzibę ma tu Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, a dawny ogród to ogólnodostępny skwer Anki Kowalskiej, pisarki, działaczki KOR i Solidarności.

Zielony teren płynnie przechodzi w skwer dyrygenta Bohdana Wodiczki przedzielony malowniczym wąwozem ulicy Szczyglej. Rozpościerają się stąd widoki na dachy Powiśla, a z pobliskiego Uniwersytetu Muzycznego dobiegają dźwięki ćwiczeń.

W pobliżu znajduje się pałac zwany Zamkiem Ostrogskich posadowiony na potężnych murach oporowych. Gmach mieści Muzeum Chopina, a zaprojektował go mistrz baroku Tylman z Gameren. Wg legendy w przepastnych piwnicach tego budynku pływa Złota Kaczka.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Marta Grzymkowska-Ciechańska
Stary, ceglany budynek za spadzistym dachem. Do budynku prowadzą w dół schody. W tle zielone drzewa
Śródmieście, fot. Marta Grzymkowska Ciechańska