Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego
Dokumentuje kilkadziesiąt lat historii napięć i konfliktów międzynarodowych od rozpadu koalicji antyhitlerowskiej po II wojnie światowej do rozwiązania Związku Radzieckiego w 1991 roku.
Dowiesz się w nim jak po narzuceniu komunistycznego ustroju Polsce i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej „imperium zła” dążyło do wprowadzenia swoich rządów na całym świecie. Poznasz szczegóły podziału świata na dwa wrogie bloki, nuklearnego wyścigu zbrojeń, rywalizacji USA i ZSRR w kosmosie, prześledzisz jak nieformalne przymierze prezydenta Ronalda Reagana i papieża Jana Pawła II w końcu doprowadziło do poskromienia rosyjskiego imperializmu.
Liczne multimedia ukazują heroizm opozycjonistów, wypowiedzi najważniejszych aktorów sceny politycznej czy niecodzienne wydarzenia jak choćby detonację największej skonstruowanej bomby nuklearnej w historii (radzieckiej Car-bomby). Przez peryskop radzieckiej łodzi podwodnej podejrzysz amerykańskie okręty podczas tzw. kryzysu kubańskiego, kiedy to omal nie doszło do konfliktu nuklearnego i III wojny światowej. (ZSRR usiłował zainstalować na oddalonej zaledwie o 145 km od USA wyspie rakiety z głowicami nuklearnymi).
Poznasz tu również dramatyczne losy Ryszarda Kuklińskiego – pułkownika w Sztabie Generalnym Ludowego Wojska Polskiego. Znając stosunek sił i plany uderzenia polskich wojsk na kraje Europy Zachodniej, wiedział on, że nuklearny kontratak NATO nastąpi właśnie na terytorium naszego kraju. Chcąc zapobiec wojnie i zagładzie Polski, podczas gdy w Polsce stacjonowały dziesiątki tysięcy wojsk radzieckich, bezinteresownie przekazywał CIA tajne informacje. O realnym zagrożeniu przekonasz się oglądając mapy ataku wojsk Układu Warszawskiego z użyciem przechowywanej na terenie Polski broni nuklearnej, podpisane przez marszałków ZSRR oraz generała Wojciecha Jaruzelskiego. Dreszczyk emocji poczujesz wcielając się w rolę agenta w jednej z gier VR.
Aby sprawdzić swoją wiedzę możesz rozwiązać quiz złożony z kilkunastu losowych pytań dotyczących tej epoki. Zimnowojenną historię ma też siedziba muzeum. W kamienicy nad nią w czasach PRLu mieścił się znany komisariat komunistycznej milicji. W czasie stanu wojennego w Polsce właśnie w nim pobito na śmierć maturzystę Grzegorza Przemyka.
- Jezuicka 1/3
- muzeumzimnejwojny.com
- d-4