fb pixel

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Usytuowane w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej opowiada o życiu dwóch niezwykłych kapłanów XX wieku: Jana Pawła II oraz prymasa Stefana Wyszyńskiego Pierwszy bardzo przyczynił się do upadku komunizmu na świecie, drugi ocalił kościół w Polsce w okresie PRLu. Obaj swoimi postawami wobec przemocy zdobyli autorytet wśród milionów ludzi na całym świecie.

Zwiedzając kolejne galerie odbędziesz podróż przez cały XX wiek od urodzenia prymasa w 1901 roku po śmierć papieża Jana Pawła II w 2005 roku. Dzięki cytatom ich listów i nagranym wypowiedziom lepiej zrozumiesz dramatyczne wydarzenia w historii Polski: okres zaborów, II wojny światowej, stalinizmu, PRL-u aż, Solidarności i odzyskania przez Polskę niepodległości. W każdej części usłyszysz głos lub obejrzysz nagranie z jednym z bohaterów. „Pokój Łez” pomoże Ci wyobrazić sobie co czuł Karol Wojtyła po wyborze na papieża, podczas gdy ogromna, przełamana łódź w strefie „Pontifex – Budowniczy Mostów” skłoni Cię do refleksji o tragicznych wydarzeniach 1981 roku: zamachu na Jana Pawła II, śmierci prymasa Wyszyńskiego i wprowadzeniu stanu wojennego. Wystawę zamyka galeria „Dekalog” z efektownymi obrazami klasyka polskiej awangardy – Stefana Gierowskiego.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami:

Wnętrze ze ścianami i podłogą w intensywnie czerwonych barwach. Na ścianach wiszą obrazy przedstawiające elementy garderoby papieża w białych i czerwonych kolorach. Po środku stoi kobieta.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, fot. Filip Kwiatkowski