fb pixel

Muranowskie Arkady

Przemierzając ciche i wąskie uliczki Muranowa, trafiamy na ponadczasowe perełki architektury powojennej. Charakterystycznym elementem budowli w tej części miasta są detale architektoniczne, a w szczególności – arkady. Bramy, przejścia, połączenia między podwórkami – te wszystkie elementy zdobią majestatyczne łuki, a ich powaga wprawia przechodniów w niemy zachwyt.

Najbardziej znanym przykładem tego elementu architektonicznego jest brama nad kinem Muranów. Prowadzą do niej monumentalne schody zwieńczone tarasem. Tuż za bramą, trafiamy na zaciszne podwórko. Kilka minut spaceru dalej trafimy na zachwycający gmach otwierający się na dziedziniec w owalnym kształcie. Budynek z kolumnami i arkadami wyróżnia się fasadą wygiętą w łuk. Aktualnie, ma tutaj siedzibę min. Państwowe ognisko Artystyczne „Nowolipki”.

Przemierzających dalej ulice Nowolipki a później Zamenhofa, trafiamy na bramę zwieńczona arkadą. Tuż za nią, ogród pełen drzew, bluszczu i krzewów. To skwer Tekli Bądarzewskiej. Ukryta w centrum miasta, zaciszna oaza zieleni.

Wzdłuż ulicy Andersa co rusz trafiamy na perły architektury socrealistycznej. Ciężkie w swej formie kamienice, zdobione arkadami i przejściami potrafią zachwycić swoją niepowtarzalną formą. Jedną z nich możemy podziwiać na rogu ul. Andersa i Anielewicza.

Ostatnie, symboliczne i łatwo pomijalne miejsce znajduje się tuż obok kultowego baru Gdańskiego. To przejście na podwórko ozdobione kolorowymi muralem pamięci Janusza Korczaka.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Karolina Dąbek
Widok na wnętrze bramy. Po bokach kolorowe graffiti przedstawiające kolorowe kredki.
Muranów, fot. Karolina Dąbek