Miasto Marii – Przygoda na Mariensztacie

W zaciszu Starego Miasta – z dala od turystów, u podnóża skarpy wiślanej – znajduje się uroczy Mariensztat.

Założony przez Marię i Eustachego Potockich jako jurydyka, Mariensztat (z niemieckiego Marienstadt – Miasto Marii) był głównym handlowym placem Powiśla – z czasem przeniesiono tam również targowisko z Rynku Starego Miasta.

Zniszczony podczas II wojny światowej, Mariensztat został odbudowany jako pierwsze powojenne osiedle mieszkaniowe – jeden z domów wybudowano w ciągu 19 dni!

Teraz Mariensztat jest pięknym, klimatycznym osiedlem znajdującym się poza utartym turystycznym szlakiem.

Spacerując Krakowskim Przedmieściem w stronę Starego Miasta, skręć w ulicę Bednarską i podziwiaj malowniczą uliczkę idącą w stronę Wisły.

Dotarłszy do skrzyżowania z ul. Furmańską, popatrz na prawo i podziwiaj sgraffito na elewacji budynku przedstawiające Warszawę dawnych lat.

Skręć w ul. Sowią i kieruj się w stronę Rynku Mariensztackiego – tutaj możesz odpocząć na jednej z ławeczek obok fontanny lub napić się pysznej kawy z widokiem na Rynek (nie patrz na kolorowy zegarek na budynku – czas tutaj płynie inaczej).

Idąc w kierunku wznoszącego się nad osiedlem Kościoła Św. Anny – dotrzesz do rzeźby przekupki z kurą – nawiązującej do handlowej tradycji Mariensztatu.

Kontynuuj „pod górkę” i podziwiaj niezwykły widok na Zamek Królewski – kończąc tutaj swoją własną przygodę na Mariensztacie.

Autor propozycji trasy i zdjęć: Yevhenii Bosiuk
Rzeźba przedstawiająca przekupkę Mariensztacką. Posag młodej dziewczyny, trzymającej kurę na ręku u jej stup kosz z jabłkami. Za nią widoczna pomarańczowa kamienica.
Mariensztat, fot. Yevhenii Bosiuk