Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Zielona Warszawa

Lubisz kontakt z naturą? Trafiłeś idealnie, bowiem w Warszawie niemal ¼ powierzchni zajmuje zieleń. Znajdziesz tu nie tylko ogólnodostępne historyczne ogrody, ale też zaciszne parki, skwery, rezerwaty przyrody i ogrody botaniczne. Warszawa jest jedną z niewielu stolic na świecie, która może też poszczycić się puszczą i lasami rosnącymi na terenie miasta. Niezależnie od tego czy lubisz spacery, bieganie, jazdę na rowerze czy też wolisz leniwe pikniki i plażowanie z pewnością pokochasz nasze miasto.

śródmieście

Letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego urzeknie Cię idealnym połączeniem natury z wysmakowaną architekturą i sztuką. Pospaceruj po rozległym parku, podziwiając piękno ogrodów i zabytkowych budowli, jak słynny Pałac na Wyspie, czy XVIII-wieczny dworski teatr. Przechadzkę urozmaicą Ci stali mieszkańcy parku: swobodnie chodzące pawie i wszędobylskie wiewiórki.

wilanów

Położony w otoczeniu zachwycającego Pałacu króla Jana III Sobieskiego spełni marzenia tęskniących o sjeście w arystokratycznym stylu. Nasyć się urodą przypałacowych ogrodów, zajrzyj na chwilę zadumy do gaju Akademosa, a później udaj się na spacer w głąb parku. Po drodze odnajdziesz 200-letnie dęby, chińską altanę i Górę Bachusa, z której widać jak na dłoni cały park.

śródmieście

Położony w pobliżu Starówki jest idealnym miejscem na relaks po intensywnym zwiedzaniu tej części miasta. Wyciągnij się na trawie i wpatrz w przepiękny pałac, poobserwuj pływające w stawie kaczki, spróbuj sił na torze do gry w bule albo skorzystaj z plenerowej siłowni. O kilkusetletniej historii parku przypomni Ci zabytkowa XVIII-wieczna brama wejściowa.

śródmieście

Tylko parę kroków dzieli go od głównego deptaka Warszawy – Krakowskiego Przedmieścia, a to co przyciąga do niego spragnionych ochłody spacerowiczów to piękna, XIX-wieczna fontanna. Przejdź się malowniczą główną aleją podziwiając kwiatowe kompozycje i rzeźby mitologicznych postaci, odczytaj godzinę na zegarze słonecznym albo odpocznij nad stawem karmiąc ptaki. Na skraju ogrodu pod arkadami znajduje się słynny Grób Nieznanego Żołnierza.

śródmieście

Prawdziwe arcydzieło architektury krajobrazu tworzące harmonijną całość z gmachem biblioteki. Dzięki roślinnym korytarzom i licznym zakamarkom poczujesz się tu jak w tajemniczym ogrodzie. Zatrzymaj się aby zobaczyć wnętrze biblioteki z lotu ptaka, obejrzyj panoramę Warszawy albo wstąp na kameralny taras. Rozciąga się z niego widok na Wisłę i Centrum Nauki Kopernik.

Ochota

Dzięki rozległym zielonym przestrzeniom, luźnej, piknikowej atmosferze i drapaczom chmur na horyzoncie poczujesz się w nim trochę jak w nowojorskim Central Parku. Pobiegasz albo pojeździsz tu na rowerze, poopalasz na trawce, a wieczorem zabawisz w jednym z popularnych pubów. Atrakcją dla dzieci jest pomnik Szczęśliwego Psa.

praga-południe

Oprócz niezwykle bujnej roślinności oczaruje Cię jego różnorodność. Znajdziesz tutaj polany, stawy i pagórki, a także piękny ogród różany oraz jeziorko, przy którym w sezonie działają pub i wypożyczalnia kajaków. Znawców sztuki zachwycą znajdujące się w parku znakomite rzeźby ze słynną „Tancerką” na czele, amatorzy biegania docenią natomiast wygodne, szerokie aleje.

praga-południe, praga-północ

Nie dość, że naturalne, to jeszcze uznane przez National Geographic za jedne z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. Wzdłuż nich biegnie pas dzikiego nadbrzeżnego lasu. Wybierz się tu, aby rozkoszować się słońcem, zagrać w badmintona lub spędzić wieczór z przyjaciółmi przy rozpalonym ognisku. W sezonie na niektórych plażach wypożyczysz leżaki, a w weekendy skorzystasz z zajęć rekreacyjnych.mollit anim id est laborum.

śródmieście

Tworzy go kilka różnych ogrodów znajdujących się w niedalekiej odległości od Wisły. Dzięki częściowemu położeniu na skarpie idealnie nadaje się na spacer, przejażdżkę na rowerze czy rolkach. Reprezentacyjną główną aleją dotrzesz do miejsca skąd rozpościera się wspaniały widok na Wisłę. Jeśli dobrze poszukasz znajdziesz tu też ławeczkę z postacią Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Legendarny kurier mieszkał w pobliskim domu po powrocie z emigracji do Polski.

śródmieście

Położony przy Trakcie Królewskim dorównuje mu elegancją i piękną kompozycją. Poczuj romantyczny klimat odpoczywając na schodkach biegnących od altany do malowniczego stawu. Na chcących utrwalić spędzone tu chwile czeka uroczy kamienny mostek, a na wszystkich dbających o linię otwierana w sezonie w głównej alei ponad stuletnia waga. Najmłodsi uwielbiają znajdujący się w drugiej części parku plac zabaw.

praga-północ

O jego charakterze decyduje naturalny krajobraz i sąsiedztwo warszawskiego zoo, o którym przypomina charakterystyczna rzeźba przedstawiająca naturalnych rozmiarów żyrafę. Zrelaksujesz się tu podziwiając rzadkie okazy drzew i krzewów, pojeździsz na rowerze albo zagrasz w szachy. W letnie weekendy na obrzeżach parku pojawiają się straganiki ze słodkościami, zabawkami i pamiątkami.

żoliborz

Przytulny park rozciągający się wokół zabytkowego, XIX-wiecznego fortu, w którym nie tylko pospacerujesz ale również poćwiczysz jogę, obejrzysz spektakl teatralny, zabawisz się i smacznie zjesz. Możesz też wspiąć się na górkę widokową albo po prostu poleżakować na trawie. Dzieci będą zachwycone tutejszym placem zabaw uważanym za jeden z najfajniejszych w mieście.

śródmieście

Jeden z najstarszych tego typu ogrodów w Polsce. Schronisz się tu przed upałem i miejskim zgiełkiem. Spacerując po urokliwych alejkach odkryjesz piękno tysięcy roślin pochodzących z Polski i wielu egzotycznych krajów świata. Zawsze też możesz odpocząć na ławce pod którymś z majestatycznych, wiekowych drzew.

mokotów

Położony na terenie królewskiego zwierzyńca, po którym niegdyś biegały króliki, przypadnie do gustu wielbicielom natury i sztuki rzeźbiarskiej. Zorganizujesz tu rodzinny piknik, obejrzysz stojące pod gołym niebem rzeźby z kolekcji Muzeum Narodowego, posłuchasz organizowanych w sezonie letnim koncertów. Jeśli interesujesz się sztuką odwiedź Muzeum Rzeźby mieszczące się w przepięknym XVIII-wiecznym pałacu.

żoliborz, bielany

Znajduje się na terenie, który niegdyś był wyspą na Wiśle, o czym przypomina ciągnący się wzdłuż parku ponad dwukilometrowy “kanałek” z klimatycznymi mostkami. Stań na jednym z nich i rozkoszuj się widokiem przyrody albo rozłóż się z kocykiem na trawie i łap słońce. Znajdziesz tu również świetne warunki do biegania czy jazdy na rowerze. W luźną scenerię miejsca wpisuje się neon w kształcie gigantycznej szklanki z oranżadą z bąbelkami.

śródmieście

Sąsiaduje z Pałacem Kultury i Nauki i tak jak on powstał na terenie przedwojennych zabudowań. Przypomina o tym pomnik Janusza Korczaka, w miejscu prowadzonego przez niego domu dziecka. W zależności od potrzeb poszukaj ławeczki pętelki, skonstruowanej tak, aby leżący na niej mogli się swobodnie całować albo zajrzyj do znajdującej się na skraju parku strefy sportów miejskich. Czekają tu na Ciebie skatepark, boiska do panna footballu i stoły do ping-ponga oraz… hamaki.

wola

Miejscami dziki, kryje w sobie piękne stawy otoczone bujną, dziką roślinnością. Odpoczniesz tu przyglądając się ptakom lub spacerując alejkami wijącymi się po urozmaiconym terenie. Z miejscowej górki obejrzysz panoramę warszawskiej Woli. Tylko ulica dzieli tę zieloną oazę spokoju od gwarnego Parku Wodnego z odkrytymi basenami, boiskami do siatkówki i piłki nożnej i skocznią bungee.

ochota

Wyjątkowy z powodu całorocznego stoku narciarskiego ulokowanego na najwyższym wzniesieniu Warszawy i kolejki grawitacyjnej. Latem ochłodzisz się tu wypoczywając nad stawami i podglądając miejscowych wędkarzy. Popływasz w plenerowym basenie położonym w otoczeniu zieleni, a także zagrasz w piłkę plażową czy skorzystasz z przyrządów do ćwiczeń pod gołym niebem.

bielany

Fragment pierwotnej puszczy, która w średniowieczu pokrywała całe Mazowsze. Zachwyci Cię urozmaiconym krajobrazem i dziką przyrodą – najstarsze z rosnących tu dębów liczą sobie po kilkaset lat. Skorzystaj z malowniczych tras biegowych, a jeśli fascynuje Cię natura przejdź się ścieżką dydaktyczną. Poznasz bogactwo tutejszej przyrody (większość lasu to rezerwat), a może dostrzeżesz wśród drzew sarnę lub lisa.

ursynów

Kompleks rekreacyjny w warszawskim lesie, w którym przez okrągły rok możesz wynająć domek wypoczynkowy i poczuć się jak w ośrodku wczasowym za miastem. Zagrasz tu w piłkę, tenisa, popluskać w odkrytym basenie a nawet powspinasz w parku linowym. Bez trudu znajdziesz miejsce na udany piknik czy biesiadę przy grillu. Dzieci zachwyci tutejszy leśny plac zabaw. Skorzystaj z okazji i wybierz się też do pobliskiego Ogrodu Botanicznego.

ursynów

Największy rezerwat przyrody w województwie położony w granicach Warszawy. Odpoczniesz w nim od zgiełku spacerując szerokimi alejami czy pedałując wielokilometrowymi trasami rowerowymi. Naucz się rozpoznawania podstawowych gatunków drzew wędrując ścieżkami przyrodniczymi, a potem popiknikuj na polanie rekreacyjnej. Czy wiesz, że to właśnie na terenie tego lasu rozpracowano słynną “Enigmę” ?