Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Stare Miasto

Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Koniecznie zwiedź Zamek Królewski. To w nim uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. W dawnej siedzibie polskich władców oprócz apartamentów zobaczysz m.in. obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.

Na Placu Zamkowym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Ten najstarszy i najwyższy świecki pomnik stolicy to doskonały punkt orientacyjny, przy którym warszawiacy często umawiają się na spotkania.

Najstarszym i jednym z najbardziej urokliwych placów Warszawy jest Rynek Starego Miasta. W tym miejscu nie sposób się nie zakochać! Powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Organizowano tu uroczystości, jarmarki, ale także wykonywano wyroki na skazańcach. Choć istnieje już ponad siedem wieków, jego forma prawie się nie zmieniła. Na samym środku rynku stoi pomnik Syrenki, która stała się godłem i opiekunką miasta.

Jeśli jesteś zainteresowany historią miasta odwiedź Muzeum Warszawy lub przejdź się Szlakiem Kulturalnych Piwnic Starego Miasta. Zobacz też barbakan, dzwon na ulicy Kanonia, przespaceruj się wzdłuż staromiejskich murów i zrób zdjęcie Wisły z tarasu widokowego na Gnojnej Górze. Wstąp do Archikatedry, mieszczącej groby średniowiecznych książąt mazowieckich, ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz wybitnego pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego.

Latem Starówka pełna jest kawiarnianych ogródków i staje się sceną festiwali kulturalnych. Zimą Stare Miasto i Trakt Królewski mienią się przepiękną iluminacją.

Plac Zamkowy nocą, ludzie spacerują, ogródki restauracyjne, Zamek Królewski, Kolumna Zygmunta III Wazy, kamienice, noc, lato.
Plac Zamkowy, fot. m.st. Warszawa, PZ Studio Zbigniew Panów