Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Stosunkowo niewielki, położony w sąsiedztwie popularnych Łazienek Królewskich ogród jest wspaniałym azylem dla osób spragnionych kontaktu z pięknem natury, wytchnienia od zgiełku miasta czy upałów. Usiądź na ławce pod jednym z majestatycznych, wiekowych drzew lub odkrywaj bogactwo tysięcy gatunków roślin pochodzących z Polski i wielu egzotycznych krajów.

Spacerując uroczymi alejkami będziesz miał okazję obejrzeć m.in.: dział roślin różnych środowisk, leczniczych, ozdobnych czy pnączy. W zależności od pory roku zobaczysz jak pięknie kwitną różne rodzaje kwiatów. Wiosną oczaruje Cię romantyczna aleja magnolii i dywan kwitnących tulipanów, latem przyprawi o zawrót głowy ogród różany.

A może chcesz przez chwilę poczuć się jak w tropikach? Właśnie od tego są szklarnie, a w nich gigantyczne kaktusy, palmy, figowce, pomarańcze, laski wanilii, krzewy kawy, awokado oraz rośliny mięsożerne. Upewnij się tylko wcześniej czy będą otwarte, bo są udostępniane w określone dni tygodnia. W tym mini raju zapomnisz, że tuż za ogrodzeniem jest ruchliwa ulica.

W głębi ogrodu natkniesz się na ceglaną konstrukcję – to przebudowany na mini kaplicę fragment filara świątyni, która miała tu powstać w podziękowaniu za uchwalenie pierwszej europejskiej Konstytucji z 3 maja 1791 roku.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, ludzie spacerują alejkami wzdłuż kwitnących kwiatów, dookoła drzewa, zieleń, słoneczny dzień, lato.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, fot. Filip Kwiatkowski