Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Nowe Miasto – wersja mniej oczywista

Startujemy na Moście Gdańskim. To on, jako jeden z najbardziej fotogenicznych obiektów miasta jest celem licznych wypraw miłośników fotografii. Stąd rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram na Starówkę i wieżowce Centrum.

Z mostu idziemy wprost do Parku Traugutta, który o każdej porze dnia i roku darzy nas innymi wrażeniami. Znajdziemy tu jedną z najsmutniejszych rzeźb naszego miasta – „Macierzyństwo” W. Szymanowskiego. Natomiast w Forcie Legionów, poza wybitną architekturą można zakupić świeże produkty na targu żywności.

Ulica Przyrynek poza kościołem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, to też gmach zespołu Szkół Architektoniczno-Budowlanych z wielką przeszkloną klatką schodową. Vis a vis szkoły jest ul. Samborska, najkrótsza w Polsce. To ponoć tutaj Chopin wpadł na pomysł skomponowania swego najkrótszego walca (Walc Minutowy Des-Dur).

Mijając Rynek Nowego Miasta (ach!) z kościołem św. Kazimierza, dochodzimy do ul. Starej, pięknej także od strony podwórek. Nie mogę pojąć, dlaczego ta miastowa piękność jest omijana przez spacerowiczów! Doceniają ją za to pracujący tu wciąż filmowcy. A pod „4” jest WCIES, w którym można oglądać często zaskakujące swym artystycznym poziomem wystawy prac dzieci i młodzieży stolicy.

Na swym końcu ul. Stara nagrodzi nas piękną perspektywą na mury obronne i ul. Mostową. To jedna z najbardziej fotogenicznych tras warszawskich!

Autor propozycji trasy i zdjęć: Robert Jesionek
Widok na rynek Nowego Miasto. Na pierwszym planie w kałuży kapią się trzy gołębie. Dalej widoczny kościół św. Kazimierza Królewicza. W tle zielone drzewa. Słoneczny dzień, lato.
Nowe Miasto, fot. Robert Jesionek