Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wyjątkowe miejsce, które pomaga zrozumieć współczesną Warszawę. To interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie 1944 roku, bo o nim mowa, na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.

Multimedialna ekspozycja oddaje atmosferę powstańczej Warszawy, pokazuje nie tylko militarne dzieje 63 dni walk i życie codzienne ludności cywilnej ale także opisuje powojenny terror komunistyczny. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej stolicy posłuchasz opowieści powstańców i obejrzysz powstańcze pamiątki. Zrozumiesz, jak się czuli przemieszczający się kanałami żołnierze i zobaczysz z lotu ptaka zrównaną z ziemią stolicę na filmie „Miasto Ruin”.
Możesz też zrobić sobie zdjęcie z wierną repliką Liberatora B-24J. Z takich samolotów  dokonywano zrzutów z pomocą dla walczącej Warszawy.

Serce obiektu stanowi stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach, a z wewnątrz dobiega brzmienie bijącego serca, które symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

W przylegającym do Muzeum Parku Wolności zwróć uwagę na Mur Pamięci. Wyryto na nim blisko 11 tysięcy nazwisk poległych w Powstaniu żołnierzy. Koniecznie zwróć też uwagę na powstańcze murale autorstwa znanych polskich artystów na „Murze Sztuki”.

Budynek, w części po lewej stronie ceglany, po prawej stronie zakończony wieżyczką, na której stoi maszt z białoczerwoną flagą. Przed budynkiem od lewej strony znajdują się maszty z pionowymi białoczerwonymi flagami oraz trawnik z kilkoma drzewkami. Za budynkiem widać wieżowiec.
Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Piotr Wierzbowski