Muzeum Polskiej Wódki

Znajduje się w XIX-wiecznym budynku dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser. W latach międzywojennych powstawały w niej receptury tak znanych polskich wódek jak Wyborowa czy Luksusowa. Poznasz tu ponad 500-letnią historię najsłynniejszego polskiego alkoholu, ewolucję technologii jego wytwarzania, tradycje i zwyczaje z nim związane. Przechodząc kolejno pięć interaktywnych galerii dowiesz się między innymi gdzie w Polsce powstały pierwsze gorzelnie, ile wart był kieliszek wódki i jak konsumowano ten trunek na polskich dworach, a także skąd wzięły się takie zwyczaje jak strzemienny czy bruderszaft. Skomponujesz własny przepis na nalewkę i zapoznasz się ze schematem aparatury destylacyjnej Jana Pistoriusa. Jego wynalazek zrewolucjonizował XIX-wieczne gorzelnictwo umożliwiając uzyskanie w jednorazowym procesie oczyszczonego alkoholu o mocy 85%. Zobacz także kolekcję oryginalnych butelek z różnych epok, między innymi pełną, nigdy nie otwartą butelkę wiśniówki J.A. Baczewski z lat 40-tych ubiegłego wieku.

Ukoronowaniem wizyty będzie degustacja w Akademii Wódki, gdzie pod okiem specjalisty porównasz smaki wódek z żyta, pszenicy i ziemniaków. Na zwiedzających czeka również restauracja ze stolikami ustawionymi nad zabytkowymi piecami dawnej fabryki, bar serwujący drinki na bazie polskiej wódki oraz całodobowe bistro.

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami:

Ceglany budynek z ozdobną fasadą i wysokim kominem. Przy budynku stoją stoliki z krzesłami, mężczyzna jedzie na rowerze.
Muzeum Polskiej Wódki, fot. Filip Kwiatkowski