Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to barokowa perełka Warszawy. Pałac i ogród zachowały niezmienioną formę mimo zaborów, wojen i okupacji. Poczujesz się tu jak król Jan III Sobieski – pogromca Turków spod Wiednia, który w 1683 roku zatrzymał ich pochód przez Europę. Władca, który zyskał w Europie przydomek nieustraszonego Lwa Lechistanu mieszkał w nim razem ze swoją ukochaną żoną Marysieńką.

W pałacu zobaczysz apartamenty króla i apartamenty królowej Marii Kazimiery, a wśród nich Gabinety Chiński, Holenderski, Starożytności i Muzeum Potockich. Zatrzymaj się też na dłużej w Sali Białej aby obejrzeć wizerunki kolejnych właścicieli pałacu oraz osób z nimi związanych.

Zwróć też uwagę na piękny, XVII-wieczny zegar słoneczny umieszczony na tylnej fasadzie pałacu. Składa się on z trzech tarcz trzymanych przez dostojnego Saturna. Zegar swoje powstanie zawdzięcza astronomicznym zainteresowaniom króla.

Latem stylowe rzeźby, fontanny, urokliwe alejki, jezioro i potok z kaskadą sprawiają, że otaczający pałac park jest doskonałym miejscem na odpoczynek od zgiełku miasta. Zimą Wilanów zaprasza do Królewskiego Ogrodu Światła. Spacerując po nim napotkasz piękne postacie z zamierzchłej epoki, zwierzęta i rośliny o fantazyjnych kształtach. Mrok nocy rozświetlają tysiące świateł, które w czasie specjalnych pokazów tańczą w rytm muzyki klasycznej. Spędzony tu wieczór na długi czas pozostanie w Twojej pamięci.

Nieopodal, w miejscu dawnej ujeżdżalni pałacowej, znajduje się Muzeum Plakatu.

Fragment eleganckiej rezydencji w stylu barokowym z bogato zdobioną, biało-żółtą fasadą. Wzdłuż budynku biegnie kolista aleja, którą spacerują ludzie. Przy jej zakończeniu widać kilka drzewek pokrytych różowawymi kwiatami.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, fot. Piotr Wierzbowski