Warszawa - Oficjalny portal turystyczny m.st. Warszawy - Strona główna
Nagroda: European Best Destination 2023

Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum mieści wspaniałą kolekcję malarstwa, rzeźby i rzemiosła ze wszystkich epok, od antyku do współczesności. Arcydzieła sztuki polskiej jak i światowej, prezentowane są w galeriach tematycznych.

We wnętrzach Galerii Faras obejrzysz największą w Europie kolekcję zabytków sztuki nubijskiej z okresu od VIII do XIV wieku, a wśród nich unikatowe zbiory malarstwa ściennego. Pochodzą one z zalanej wodami chrześcijańskiej katedry w Faras w Sudanie i przedstawiają osoby boskie, dostojników i świętych.

Autentyczne XV-wieczne ołtarze z różnych rejonów Polski, gotyckie rzeźby czy obrazy do prywatnej modlitwy mieści Galeria Sztuki Średniowiecznej. Jeśli chcesz zrozumieć rolę sztuki w przeszłości to coś właśnie dla Ciebie.

W Galerii Sztuki Dawnej przeniesiesz się do epoki, kiedy malarstwo i rzeźba funkcjonowało na równi z rzemiosłem. Obok obrazów czy prac rzeźbiarskich zobaczysz tu pięknie zdobione meble, tkaniny oraz naczynia, a nawet płaszcz i insygnia koronacyjne króla Augusta III.

W Galerii Sztuki XIX wieku zachwycisz się najwybitniejszymi dziełami artystów polskich pokazanych w kontekście dzieł europejskich. Niewątpliwą atrakcją jest „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. To największy polski obraz, którego płótno ma blisko 40 m2 (4,26 x 9,87m).

W Galerii Wzornictwa Polskiego znajdują się meble, tkaniny oraz sprzęt gospodarstwa domowego, w tym modele popularnych niegdyś odbiorników telewizyjnych i radiowych.
Nie przegap ciekawych wystaw czasowych, które są regularnie organizowane w Muzeum.

Dziedziniec przed masywnym budynkiem oświetlony światłem słonecznym, częściowo wyłożony płytami chodnikowymi. Na dziedzińcu znajduje się kwadratowa niecka, przed którą stoi pięć masztów z niebieskimi flagami. W tle znajdują się ludzie a przed fasadą budynku schody prowadzące do wejść.
Muzeum Narodowe, fot. Joanna Wiśniewska